City'us, înfrângere si la Resita Sport
  • 29 Vizualizări

City'us, înfrângere si la Resita

Echipa de futsal de prima liga, Cityu'us Târgu-Mures a suferit o înfrângere cu scorul de 5-3 în deplasarea de la Resita, în cadrul etapei a 13-a a campionatului national. În prima etapa a returului, echipa târgumureseana pierdea cu acelasi scor la Timisoara, în fata lui Poli. În jocul de la Resita, prima repriza s-a încheiat cu 4-2 în favoarea gazdelor, în repriza a doua înscriindu-se câte un gol de fiecare parte. Arthur Melo, antrenorul formatiei muresene, a fost de parere ca meciul s-a decis datorita formei exceptionale de care a dat dovada portarul echipei Silvanus Resita, paradele acestuia facând diferenta din teren. City'us a folosit urmatoarea garnitura de start: Carlao – Paulo Faria, Nuno Miguel, Paulo Ferreira, Kacso. Au mai jucat: Tudor, Szombat si Popescu. Golurile muresene au fost marcate de catre jucatorii portughezi din componenta formatiei, Paulo Faria, Nuno Miguel si Paulo Ferreira. Alte rezultate din etapa a 13-a: Poli Timisoara – Municipal Constanta 7-3; Clujana Cluj – SC Odorheiu Secuiesc 3-9. În clasament, Cityu's a cazut pe pozitia a 5-a, având 18 puncte din 13 jocuri. Urmatorul meci se va juca luni, 11 februarie, în Sala Sporturilor din Târgu-Mures, atunci când echipa gazda va primi vizita formatiei United Galati. Sub prisma locurilor din clasament, galatenii n-ar trebui sa puna probleme echipei noastre, care însa din pacate nu va putea conta pe serviciile portughezului Paulo Ferreira, plecat acasa de urgenta din cauza decesului tatalui sau. Arthur Melo a afirmat ca este vitala câstigarea acestui joc, altfel existând pericolul caderii si mai mult în clasament. (V.M.)