Etapă intermediară echilibrată în Liga IV Sport
  • 146 Vizualizări

Etapă intermediară echilibrată în Liga IV

liga 4În etapa a VII-a din seria Mureș a Ligii IV de fotbal, intermediară, primele clasate au obținut victorii la limită în deplasare. Liderul Mureșul Luduș a primit primul gol în această ediție pe terenul din Mureșeni, de la Gaz Metan Târgu-Mureș, dar s-a impus cu 2-1. Același scor l-a obținut și urmăritoarea Lacul Ursu Mobila Sovata la Târnăveni, cu Unirea Tricolor, echipă care nu a obținut niciun punct în această ediție. Mai detașat a învins a treia clasată a momentului, Mureșul Rușii Munți, 4-1 la nou promovata Raza de Soare Acățari. O a treia echipă cu victorii pe linie este o altă nou promovată, Târnava Mică Sângeorgiu de Pădure, dar au avut amânată partida cu ASA 2, deoarece aceasta din urmă avea de disputat a doua zi partida din 16-imile Cupei României cu divizionara A Concordia Chiajna. Tot un 2-1 în deplasare a reușit și prima echipă din spatele celor care nu au cunoscut înfrângerea, ACS Miercurea Nirajului, la Viitorul Ungheni, partida care, prin prisma locurilor din clasament constituia capul de afiș al etapei.
O codașă „eficace”
În subsolul clasamentului, alături de echipa din Târnăveni, a doua fără puncte este „lanterna roșie”, ASC 2005 Sărmașu. Aceasta, cu rare excepții, reușește să înscrie meci de meci 2-3 goluri, dar apărarea este mult prea vulnerabilă, cu o medie de 6 goluri primite de meci. În etapa intermediară, sărmășenii au cedat cu 7-3 pe sinteticul de pe Trans Sil din Târgu-Mureș, în fața celor de la MSE 08. Târgumureșenii s-au desprins foarte repede la 3-0 pe tabelă, după care oaspeții au redus diferența din penalty și diferența de două goluri s-a păstart la pauză, dar la 4-2. Dintre cele două echipe care prezintă carențe în pregătirea fizică și primesc goluri spre finalurile meciurilor, cea a gazdelor s-a dovedit superioară și a mai fost învinsă o singură dată în repriza secundă, în care MSE a mai punctat de trei ori (foto).
Rundă care anunță „meciuri tari”
Etapa a VIII-a este deschisă vineri de un meci care se anunță echilibrat. Viitorul Ungheni se deplasează la Rușii Munți, care a ratat ocazia de a rămâne cu maximum de puncte în etapa trecută, fiind egalată la 2 în prelungirile partidei de la Târgu-Mureș, cu ASA 2. Meciuri „tari” se anunță sâmbătă și cele de la Sovata, cu Gaz Metan Târgu-Mureș, dar mai ales cel dintre lider și Târnava Sângeorgiu de Pădure. Acesta este fără îndoială derby-ul etapei, între două echipe cu parcurs fără greșeală. ASA 2, din același motiv (16-imile Cupei României), are al treilea derby local, cu Atletic, amânat.