Home / Sport / Companiile mureșene promovează mișcarea

Companiile mureșene promovează mișcarea

cros compCrosul Companiilor desfășurat duminică în centrul municipiului Târgu-Mureș a reunit la start peste 100 de participanți, 48 la feminin și 66 la masculin. Acţiunea care promovează un stil de viaţă sănătos prin practicarea alergării a debutat cu câteva mișcări de încălzire, desfășurate pe o ploaie măruntă, dar foarte mult antren și voie bună. Evenimentul care promovează mișcarea devine un cadru optim pentru manifestarea unor valori precum responsabilitate colectivă, spirit de echipă, corectitudine, şi este o punte de legătură şi comunicare între participanţi cu interese asemănătoare, un eveniment care aduce beneficii pe mai multe planuri: angajaţilor, companiilor şi oraşului. În primul rând, angajaţii companiilor au ocazia să se antreneze, să alerge şi să constate că alergarea este o alegere bună pentru menţinerea tonusului fizic şi psihic, contribuind la sănătatea organismului.
AZO, cei mai buni la echipe
După minutele de destindere, s-a dat startul cursei propriu-zise, desfășurată pe o distanţă de aproximativ 6 kilometri, cu probe individuale şi și pe echipe formate din trei alergători
Sosirea a fost una strânsă, iar rezultatele au fost centralizate de o comisie care a jurizat separat și a totalizat timpii celor care au fost înregistrați în proba pe echipe. La feminin prima care a trecut linia de sosire a fost Imre Andrea, de la Gold Gym, cu 19 minute și 31 de secunde. Ea a fost urmată la 12 secunde de reprezentanta firmei
Happy Dent Clinic Junior, Monica Crina Șandor și de Mihaela Feurdean, de la CEC Bank. Proba masculină a fost câștigată în 14, 29 minute de Viorel Tămaș, de la Freesport SRL, urmat de Bogdan Moldovan (SDL) și Ovidiu Șandor (Rovere). Echipa Unicredit Bank s-a impus în proba feminină, urmată în clasament de trioul de la NovoRun a firmei Unicredit Bank. Podiumul a fost completat de echipa Azo-Girls, în timp ce două echipe ale colegilor, Azo-Boys și Azo au ocupat primele două poziții în concrusul pe echipe a băieților, unde treapta a treia a fost ocupată de echipa „Aia de Cluj” a firmei Pitech+Plus
La echipele mixte cei mai rapizi au fost concurenții echipei Kalenji Runners de la Decathlon, urmați de către echipa Tjobs-Catch Me If You Can și AZO-Mixt.