Handbalistele mureșene au ajuns victime sigure Sport
  • 75 Vizualizări

Handbalistele mureșene au ajuns victime sigure

3-handbalEchipa feminină de handbal SC Mureșul Târgu-Mureș a pierdut miercuri și partida din etapa a VI-a a Diviziei A, susținută pe teren propriu cu formația Național Brașov, scor 23-34 (12-17). După ce au obținut o singură victorie în cinci etape, și aceea la limită în fața unei codașe, ACS Sepsi Sfântu Ghoerghe, mureșencele aveau în față un adversar aparent accesibil. Brașovencele au câștigat două din cele trei meciuri disputate, dar la adversare mult mai slab cotate, CSU Oradea și ACS Avram Iancu Arad. Jocul se anunța unul echilibrat, cu o formație târgumureșeană revenită în Divizia A după o experiență nefericită de un sezon în Liga Națională și care înaintea promovării domina categoric seria din eșalonul secund. Mai mult, la mureșence revenea principala animatoare, Alina Moloci, chiar dacă nu la capacitate maximă. Jocul a fost relativ echilibrat doar în prima jumătate a primei reprize. Oaspetele s-au desprins la două goluri, diferență care a ajuns înaintea pauzei la 7. Ineficacitatea oaspetelor a făcut ca diferența la pauză să fie de „doar” 5 goluri.
Mureșencele au „stricat simetria”
Era de așteptat o încercare de revenire după pauză. Aceasta nu a avut însă loc. Dimpotrivă, oaspetele s-au desprins la 10 goluri în fața unei echipe care a evoluat în continuare fără orizont. La pas, formația brașoveană s-a distanțat și a controlat autoritar jocul. Mureșencele au reușit să se apropie doar până la 8 goluri, dar până la final înfrângerea a fost ca toate celelalte patru, la peste 10 goluri. Mureșul „a ratat simetria partidei”, pentru care mai aveau nevoie să înscrie un gol, ratând spre final din toate pozițiile, primind goluri la fel. Evoluția echipei a ajuns de-a dreptul stânjenitoare și pentru cele câteva zeci de spectatori care se mai încumetă să asiste la meciurile unei formații care a ajuns să facă doar figurație în această ediție.