Home / Sport / Rezultate normale în Liga IV

Rezultate normale în Liga IV

liga 4După câteva etape consecutive în care fruntașele ediției Ligii IV a seriei mureșene de fotbal s-au confruntat între ele, runda cu numărul 12 a adus echipelor din prima jumătate în față doar adversare din cea de-a doua. În aceste condiții, etapa a avut condițiile de a fi una calmă, cu rezultate scontate. Singura excepție de la această regulă în etapă a constituit-o partida de la Miheșu de Câmpie, unde Avântul, aflată pe locul 9, a cedat în fața ocupantei locului 8, Gaz Metan Târgu-Mureș, scor 0-2. La rezultate, poate fi considerată totuși o surpriză remiza scoasă de ASC Sărmașu, care a reușit până în prezent o singură victorie și a scos un 2-2 cu Târnava Mică Sângeorgiu de Pădure, formația care săptămâna trecută reușise să se impună cu pe teren propriu în restanța cu ASA 2, scor 2-0. Celelalte echipe din plutonul fruntaș au obținut victorii mai mult sau mai puțin categorice, astfel încât ordinea în clasament nu a suferit mari modificări.
Echipele de câte o repriză suferă
Ca în multe alte ocazii, capitolul pregătire fizică își spune deseori cuvântul în cazul echipelor care nu au un program regulat de antrenamente, un lucru de înțeles pentru ehipele de amatori, unde majoritatea joacă din plăcere. A fost și cazul noii promovate, Raza de Soare Acățari. Aceasta, deși a fost dominată categoric de către ASA 2, roș-albaștri au reușit să se desprindă abia în partea a doua a întâlnirii. După înfrângerea de la Sângeorgiu de Pădure, elevii antrenorului Constantin Lungu, căruia i s-a alăturat pe bancă Adrian Ciula au avut nevoie de aproape o jumătate de oră să deschidă scorul. Acest lucru l-a reușit Robert Candrea în minutul 26, dar în minutul următor German a dublat diferența, stabilind scorul primei părți. Echipa din Acățari, condusă de fostul portar al ASA, Varro Alexandru, a mai rezistat doar un sfert de oră după pauză, când Răzvan Stoica a transformat un penalty acordat la o intervenție contestată asupra lui Kanyaro Peter. Atacurile au continuat la poarta oaspeților, dar numeroasele ocazii ratate au menținut scorul relativ strâns. Toto Szilard a reușit totuși în minutul 84 să puncteze și el, iar în ultimul minut Stoica a reușit dubla, dar echipa târgumureșeană rămâne departe de podium.

ASC 2005 Sărmașu – Târnava Mică Sg. Pădure 2-2
Arena Sighișoara – Lacul Ursu Mobila Sovata 0-3 Mureșul Nazna – Mureșul Luduș 1-4