Home / Sport / Favorite învingătoare, favorite stopate

Favorite învingătoare, favorite stopate

DSC_0551Etapa a XIII-a a seriei Mureș din Liga IV de fotbal a adus în fața fruntașelor ca advesare doar echipe din a doua jumătate a clasamentului. Chiar dacă niciun outsider nu s-a impus, s-au înregistrat câteva rezultate mai puțin scontate. Aflată în lupta pentru podium, Viitorul Ungheni a fost ținută în șah de Mureșul Cuci, același lucru reușindu-l și cosașa Unirea Tricolor Târnăveni, care a obținut un nesperat punct în fața celei de-a doua clasate, Mureșul Rușii Munți. Liderul Mureșul Luduș a învins mult mai greu decât era de așteptat ultima clasată, ASC Sărmașu, scor 3-1, același obținut și de Lacul Ursu Mobila Sovata cu Mureșul Nazna. Echipa din Sovata a profitat în schimb de pasul greșit al celor de la Rușii Munți și a revenit pe locul secund, dar și mai mult a beneficiat de acest fapt echipa ludușeană, care s-a distanțat la 4 puncte în fruntea clasamentului.
Multă tensiune, puțin fotbal în capul de afiș
Cel mai interesant meci al etapei a fost cel dintre Gaz Metan Târgu-Mureș și ASC Miercurea Nirajului, singura partidă în care ambele combatante se aflau în prima jumătate a clasamentului. Jocul de pe terenul din Mureșeni, cu Gaz Metan ca gazdă, a fost dominat în prima repriză de echipa oaspete. Emil Deteșan a realizat o dublă, prima reușită din lovitură de la 11 metri și la pauză echipa lui Edi Bota părea să nu aibă emoții în a obține victoria. Așteptata scădere fizică, dar și din punct de vedere moral a „gaziștilor” nu a avut loc. Partea a doua a arătat o favorită la promovarea în Liga III fără idei și vlăguită fizic. Mai mult, Paul Brai a redus diferența tot în urma unei lovituri de la 11 metri, iar de la jumătatea reprizei echipa din Miercurea Nirajului a rămas în inferioritate numerică. Jocul a fost unul de luptă, cu multă tensiune și proteste, dar cu mult mai puține faze de poartă. După ce în finalul jocului portarul oaspeților a salvat cu o intervenție de zile mari cele două puncte, în minutele de prelungire aceștia au beneficiat de un nou penalty și și-au consolidat victoria. Robert Oprea a trebuit să execute de două ori lovitura, deoarece la prima un coleg de-al lui a intrat mult prea repede în careu. Ambele au fost trimise în plasă și echipa oaspete și-a asigurat alte trei puncte, care-i menține în continuare în lupta pentru baraj, deși distanța până la primul loc este de 6 puncte.