Cu fluctuații și joc „maraton”, „medicinistele” înving la Dinamo CSU Medicina CSŞ
  • 65 Vizualizări

Cu fluctuații și joc „maraton”, „medicinistele” înving la Dinamo

voleiEchipa feminină de volei CSU Medicina CSȘ Târgu-Mureș a câștigat sâmbătă un joc foarte important în deplasare, în etapa a VIII-a a Diviziei A1, 3-2 pe terenul celor de la Dinamo Romprest București. Chiar dacă acestă victorie nu a adus modificări în clasament, victoria este una foarte importantă în ceea ce privește moralul și încrederea în potențialul echipei. Echipa lui Atanas Petrov a câștigat primul set cu 25-17, dar a avut o cădere în următoarele două, ambele cedate la 15. Nemaiavând nimic de pierdut, mureșencele au luptat pentru fiecare minge în setul al patrulea și au egalat la seturi, impunându-se cu 25-18. Cu câte un punct asigurat, al doilea obținut de câștigătoarea partidei era un punct mai mult pentru moral, disputat cu mari ambiții și multă dăruire. Astfel, setul decisiv, cunoscut la tie-breack, s-a disputat aproape cât unul care se dispută până la 25. Mureșencele au învins cu 22-20, rămân în grupul celor patru echipe de pe locurile 5-8 cu 11 puncte, doar pe locul 7, în timp ce bucureștencele se află pe locul 4, dar cu 8 puncte mai mult. CSU Medicina va întâlni în etapa viitoare, sâmbătă, 28 noiembrie, pe teren propriu, o adversară din același grup, Penicilina Iași.