„Tigrii”, la un pas de semifinalele Cupei României BC Mures
  • 101 Vizualizări

„Tigrii”, la un pas de semifinalele Cupei României

DSC_0037Echipa masculină de baschet BC Mureș Târgu-Mureș a făcut duminică seara un pas important pentru calificarea în Final Fourul Cupei României. Mureșenii au învins pe teren propriu în prima partidă a „sferturilor” formația SCM U Craiova cu scorul de 89-70 (24-19, 22-22, 23-9, 20-20). Partida a fost controlată în totalitate de echipa lui Audrius Prakuraitis, care a fost condusă o singură dată, în debutul partidei. În prima parte jocul a fost echilibrat, oltenii n-au reușit nici măcar o dată să egaleze, dar nici mureșenii n-au reușit desprinderea. Cu prima posesie de partea lor, gazdele au pierdut primul atac prin Martinic, care a și comis un fault ce a oferit oaspeților două libere și singura dată în care s-au aflat la conducere.

Sfert trei „marca Martinic”

După ce în prima parte avantajul maxim a fost de 7 puncte, la reluare același Goran Martinic s-a dovedit providențial. Goran a ridicat sala în picioare cu o serie de trei „treițe” consecutive care au stabilit diferența la 21 de puncte, cea mai mare pe durata jocului. Sfertul trei a fost unul de excepție, în care Martinic a reușit nu mai puțin de 14 puncte din cele 19 ale sale. Coechipierii s-au ridcat și ei la același nivel. Cu un număr incredibil de 17 aruncări reușite din afara semicercului de 3 puncte și echipa a obținut o victorie frumoasă, care îi plasează mari favoriți la calificarea în semifinale. Meciul retur se va disputa joi, 14 ianuarie, la Craiova, de la ora 17.15.

O cronică mai amplă puteți urmări în ediția print de marți a cotidianului Zi de zi.