Mureșul a promovat în Liga III, dar Vințu Ludus
  • 372 Vizualizări

Mureșul a promovat în Liga III, dar Vințu

În meciul retur al barajului de promovare în Liga III de fotbal, campioana județului Mureș, Mureșul Luduș a cedat sâmbătă pe teren propriu partida cu Mureșul Vințu de Jos, campioana județului Alba cu scorul de 0-3 (0-2). Învinși cu doar 1-0 în meciul disputat în urmă cu o săptămână, ludușenii puteau spera la o întoarcere a rezultatului, tocmai de zilele orașului lor. Dacă în urmă cu trei ani reușeau să se impună în barajul disputat într-o singură manșă la acea vreme și erau felicitați de oficialități cu ocazia zilelor orașului, după care echipa a renunțat la locul în eșalonul 3, de această dată mureșenii nu au avut practic nicio șansă în fața unui adversar pragmatic. Oaspeții au deschis rapid scorul, în minutul 8, prin M. Popa, care a fost scăpat liber în careul de 6 metri și nu l-a iertat pe veteranul Gabriel Rotaru. Oaspeții aveau deja două goluri avantaj și dominau categoric jocul. Ludușenii au trecut rareori centrul terenului în primul sfert de oră, dar în minutul 15 au reclamat se pare justificat neacordarea unui penalty la un prim contraatac periculos. Încet, au mai echilibrat jocul, dar drumul spre poarta în care trebuia să înscdrie de trei ori părea mult prea greoi. După o fază încheiată în minutul 20 cu o reluare spectaculoasă a ludușenilor, dar care a trecut alături, „vințenii” și dovedit pragmatismul, punctând pentru 2-0 în minutul 26, prin Apetri, care a reluat imparabil sub transversală o centrare care a trecut peste apărarea ludușeană, care l-a scăpat din vizor pe jucătorul oaspeților. Jocul părea că s-a mai echilibrat, dar după 0-2 și 0-3 la general, Mureșul din Luduș trebuia să vină cu o schimbare majoră. Au dominat, dar numai la capitolul posesie, deoarece a fost o dominare sterilă, fără idei și fără a amenința poarta în care aveau acuma de încris patru goluri pentru a promova.

Nici idei de joc, nici voință în partea a doua

Publicul care a umplut stadionul din Luduș aștepta un reviriment din partea favorițior, cel puțin pentru ceda cu fruntea sus. Revenite de la vestiare, cele două echipe au practicat același joc de uzură, care evident convenea echipei care avea ca și asigurată promovarea. Pe parcursul întregii reprize secunde, ludușenii au reușit de doar două ori să trimită mai periculos mingea spre poarta adversă, dar fără succes. S-a jucat fără idei, dar și mai grav, fără motivație. În timp ce spectatorii așteptau cel puțin golul de „onoare” din partea echipei lor, în minutul 78 echipa din Vințu răsucește cuțitul în rană. Fără a mai forța atacul la o incursiune pe contraatac obțin o lovitură liberă din afara careului. Șutul este respins de Rotaru, dar mingea nu o urmărește decât Iacşa de la oaspeți, care înscrie pentru a treia oară. Ultimele minute s-au jucat mai mult pentru trecerea timpului, cu o nou promovată căreia îi venea parcă pofta de joc și o echipă mureșeană căzută și din punct de vedere psihic. Astfel, județul Mureș rămâne și pentru sezonul viitor doar cu Avântul Reghin și CS Iernut în Liga III.