Luptătorii mureșeni au dominat Naționalele pe Plajă Sport
  • 250 Vizualizări

Luptătorii mureșeni au dominat Naționalele pe Plajă

În cadrul Finalelor Campionatui Național de Lupte de Plajă disputate la sfârșitul săptămânii la Amara luptătorii mureșeni au cucerit două titluri naționale și trei medalii de argint, delegația Clubului Sportiv Școlar Târgu-Mureș reușind clasarea pe primul loc în întrecerea pe echipe. La competiția la care au participat peste 250 de sportivi și sportive, elevii pregătiți de Fazakas Csaba, Gyarmati Ferenc și Vlad Daragoș s-au impus la categoriile 35 și 50 kilograme, prin Gombos Erik, respectiv Alex Mătea. Pe locul secund au încheiat întrecerea Georgiana Lircă (cat 50 kg) și Csiki Ervin (40 kg), în timp ce Béres Adrien s-a clasat pe locul loc 6 la 50 kg, același ocupat și de Nyulas Elöd la 50 kg. Alți doi componenți ai echipei au obținut puncte pentru echipă: Dán Daruis (locul 7 la 50 kg) și Bíró Krisztián (loc 8- 60 kg).

stire lupte2O medalie de argint a cucerit și luptătoarea Clubului Sportiv Școlar Reghin Mihaela Maria Rad, care a devenit vicecampioană națională. Eleva profesorului Peres Miklos a întregit astfel salba de medalii a luptătorilor mureșeni.