Spadasinele cadete ratează de puțin podiumul Sport
  • 232 Vizualizări

Spadasinele cadete ratează de puțin podiumul

Cu mureșeanca Schlier Zsuzsana, legitimată la Clubul Sportiv Școlar Târgu-Mureș în componență, echipa feminină de spadă a României s-a clasat pe locul IV la etapa a VIII-a a Circuitului European rezervat cadeților, desfășurată la sfârșitul săptămânii în Slovacia, la Bratislava. Spadasinele „tricolore” au ratat de puțin podiumul de premiere, fiind învinse la limită în finala mică de echipa Ucrainei, cu 45-44. Celelalte componente ale lotului au fost Cristina Constantinescu (CSA Steaua București), Talida Enache (CS UNEFS București), Andreea Constantin (CSA Steaua), Andrada Ghica (ACS Stesial), Zsofia Kato (CS Satu Mare), Ana Maria Melintescu (ACS Stesial), Bianca Moroianu (CSS Quarto), Melany Pfeifer (CS Satu Mare) și Irina Stan (CSA Steaua). Cu mureșeanca și primele două amintite în echipa de bază, echipa României a învins în „optimi” Australia cu 45-36. În „sferturi” a trecut de echipa a doua a Statelor Unite ale Americii, scor 45-42, dar a pierdut în semifinale cu 45-31 în fața Israelului și urma lupta pentru medalia de bronz.

La startul competiției s-au aflat 20 de echipe, cu un total de 434 de sportivi, la feminin și masculin, la individual și echipe. Câștigătoarea etapei a fost desemnată echipa Ungariei, urmată pe podium de Israel și Ucraina. Schlier Zsuzsána, pregătită de antrenorul Szabo Zoltán a fost clasată pe locul V în cadrul Galei Sportului Mureșean de la mijlocul lunii decembrie (în centrul foto), la categoria Juniori și a avut și de această dată o evoluție bună în competiția în care de această dată cel mai bun rezultat al delegației României a fost obținut de către Talida Enache, clasată pe locul 29. Ultima etapă a Circuitului European este programată în Luxemburg, la sfârșitul acestei săptămâni, în perioada 21-22 ianuarie.