ASA înscrie primul gol în amicalele din Antalya FC Municipal
  • 186 Vizualizări

ASA înscrie primul gol în amicalele din Antalya

În al doilea joc amical din cantonamentul pe care îl efectuează în aceste zile în Antalya, echipa de fotbal ASA Târgu-Mureș a încheiat la egalitate amicalul cu formația bulgară PFC Montana, clasată pe locul 14 în prima ligă, scor 1-1. Primul gol al târgumureșenilor (în prima întâlnire au pierdut cu 0-2 jocul cu ucrainienii de la FK Stal Kamianske) a fost înscris de unul dintre noii sosiți în lot, mijlocașul Cristian Balgiu, în minutul 76, cu un șut sub transversală, de la aproximativ 18 metri. Mureșenii au controlat jocul, dar au irosit mai multe situații clare de gol. În prima repriză, în minutul 11, un șut al lui Sin a trecut peste poartă, l-a imitat Gabi Mureșan în minutul 25, iar Bâtfoi a ratat din fața porții la o pasă primită de la Sin. În minutul 31 Ciolacu a ratat și el o bună ocazie la o acțiune a aceluiași Bâtfoi, după care a trimis cu capul pe lângă centrarea lui Nicoliță. Ocaziile mari au aparținut și în partea a doua a întâlnirii tot mureșenilor, astfel încât rezultatul nu reflectă nici pe departe evoluția din teren a celor două echipe. ASA a ratat 4-5 ocazii clare de gol, în timp ce bulgarii au amenințat în rare rânduri poarta apărată de Pap, înlocuit spre final de Bolboașă, în special în urma unor faze fixe. Înainte de deschiderea scorului, Gabi Mureșan a mai trimis o „torpilă” prinsă de portar, iar Nicoliță și-a trecut și el în cont o ocazie importantă. Adversarii au egalat în primul minut de prelungiri, în urma unui contraatac, astfel partida s-a încheiat cu un nedrept rezultat de egalitate.

Antrenorul Ilie Stan a aliniat formația: Pap (81-Bolboașă)- Velayos, Rougalas, M. Constantin, Sin (46 Mendy), Balgiu, Mureșan (75 Candrea), T. Petriș (63 Deaconu), B. Nicoliță (83 L.Alberto), Bâtfoi, Ciolacu (63 C.Rus).