Home / BC Mures / O nouă finală pierdută în ultimele secunde de BC Mureș

O nouă finală pierdută în ultimele secunde de BC Mureș

În finala Cupei României la baschet masculin, BC Mureș Târgu-Mureș a cedat la limită, scor 78-79 (19-17, 22-28, 20-12, 17-22) în fața formației U-BT Cluj-Napoca. La fel ca și în urmă cu două ediții, când mureșenii au pierdut finala în fața formației BC Timișoara după ce au condus până aproape la final, și de această dată „tigrii” au scăpat trofeul practic printre degete, după ce la intrarea în ultimul minut conduceau cu 78-74 și aveau posesia.
Primul sfert a finalei disputate în sala Transilvania din Sibiu a fost foarte echilibrat, cele două echipe aflându-se cu schimbul la conducere. Cea mai mare diferență pe durata acestuia a fost de 5 puncte, în favoarea mureșenilor, care au intrat la prima pauză cu avantaj minim. Debutul actului secund a aparținut clujenilor, care au trecut la conducere și la jumătatea sfertului aveau un avans de 6 puncte. BC Mureș s-a apropiat la o singură posesie în mai multe rânduri, iar la pauza mare avantajul era de 4 puncte în favoarea liderului la zi al Ligii Naționale (45-41). Clujenii aveau printre cei mai activi jucători câțiva ajunși pe Someș de la BC Mureș: Dykes, Adamovic, Barro și Jucan, cu Moldoveanu și Rasic principalii marcatori.
Trofeu ratat la ultima aruncare
Sfertul trei a fost câștigat clar de mureșeni, care în ultimul minut dinaintea ultimei pauze au avut din nou 6 puncte și ocazia să majoreze diferența. Ultimul act a început de la scorul de 61-57 pentru BC Mureș. A fost un sfert foarte aprig disputat, orice rezultat fiind posibil. Clujenii au fost cei care aveau avans de 6 puncte la jumătatea sfertului, dar „tigrii” au reușit să înscrie în mai puțin de două minute 10 puncte consecutive. La intrarea în ultimele două minute scorul era 76-72 pentru BC Mureș, iar în următoarele secunde, după două libere transformate de Adamovic pentru U-BT, Reed a refăcut diferența la 4 puncte. Victoria finală a fost decisă de reușitele lui Rasic, care a înscris în ultimul minut 5 puncte. Mai întâi a trimis de la distanță în coș, după care, cu doar 5 secunde rămase până la final și-a readus echipa în avantaj. Acesta era minim și un singur coș putea întoarce soarta învingătoarei. Și-a asumat această responsabilitate Alin Borșa, cu o aruncare din afara semicercului, dar mingea nu a intrat în coș și acesta, din posibil erou pentru mureșeni, acesta a adus bucuria în tabăra clujenilor.
Marcatori: BC Mureș: Reed 17, Dapa 14 (3×3), Martinic 11 (3), Lazar 11, Kalve 9 (1), Andrei 8 (2), Santa 6, Borșa 2.
U-BT: Rasic 21 (5), Moldoveanu 16 (2), Dykes 11 (1), Adamovic 8 (2), Kariniauskas 7 (1), Barro 6, Kuti 6, Torok 4