Un nou titlu pentru Andreea Kiss Apostolache Sport
  • 379 Vizualizări

Un nou titlu pentru Andreea Kiss Apostolache

Laureata anului 2015, clasată a doua în cadrul Galelor Sportului Mureșean, Andreea Kiss Apostolache (foto), legitimată la Clubul Sportiv Mureșul Târgu-Mureș a cucerit medalia de aur la Taolu, taiji qixie (cu armă), devenid campioană în cadrul Campionatului Național de kung-fu wushu tradițional, desfășurat la București. Eleva antrenorului Horváth Attila și-a completat palmaresul cu o medalie de argint, clasându-se pe locul al doilea la taijiquan tradițional. Pe lângă cele două medalii cucerite de Andrea, sportivii cluburilor târgumureșene prezente în competiție, CS Mureșul și Gombos Martial Arts au mai obținut alte șapte medalii, dintre care două de argint și cinci de bronz.
De la CS Mureșul, Cătălin Hallai a obținut a doua medalie de argint

la qinda, categoria +90, iar colegul său Rodin Teban a câștigat bronzul

la -75 kg. Tot la taijiquan tradițional, Sanda Pintea a obținut și ea bronzul la categoria +36 de ani. Reprezentanții clubului Gombos Martial Arts au urcat pe podium, toți la qinda, prin Lucian Casoni, clasat pe locul II, Koncz Kálmán, locul III, ambii la categoria 80 kg. Celelalte medalii de bronz le-au câștigat Nicolae Bota, la -70 kg și Erdös Sándor la -75 kg.