„Cea de-a doua ediție a Transilvania Shorts – Festival Internațional de Scurtmetraje are loc, la Sibiu și Târgu Mureș, în cursul acestei săptămâni, 16 – 19 Martie. Haideți să sărbătorim filmul, împreună!”, transmit organizatorii evenimentului.
În Târgu Mureș, cea de a doua ediție a Transilvania Shorts va avea loc în 18 și 19 martie la Cinema Arta. Transilvania Shorts va prezenta o diversitate de scurtmetraje internaționale, din categoriile: Animație, Documentar, Experimental, Fashion, Mini-Short, Mobile Phone, Narativ, Student, Trailer, Videoclip Comercial, Videoclip Muzical. Cele 50 de filme de scurtmetraj, selectate în competiția festivalului din 2017, provin din aproape toate colțurile lumii: Austria, Australia, Belarus, Belgia, Canada, Cehia, China, Congo, Croația, Elveția, Franța, Finlanda, Germania, Grecia, Italia, India, Moldova, Nambia, Polonia, România, Spania, UK, și US. Programul detaliat al festivalului, cu link-uri spre afișele filmelor, îl găsiți pe www.transilvaniashorts.ro/.
Program Transilvania Shorts – Târgu Mureș
Sâmbătă, 18 martie
16:00 – Cinema Arta
Experimental
LAMENTATION – Kirk Kelley (United States, 2015) 5’19”
EVENTS IN A CLOUD CHAMBER – Ashim Ahluwalia (India, 2016) 20’59”
ALIENS – Jiajie Yu Yan (Spain, 2016) 5’26”
Music Video
ROBOT KOCH & DELHIA DE FRANCE – ‘DARK WAVES’ (OFFICIAL VIDEO) – Sven D. (United States, 2015) 3’56”
SHOTGUN – Piet Baumgartner (Switzerland, 2016) 3’37”
STORIES UPON YOUR LIPS – Bastien Bron (Switzerland, 2016) 3’34”
Mobile Phone Film
CUBA LIBRE – Félixe de Becker (United States, 2016) 6’41”
THIS MOMENT – Sven D. (United States, 2016) 2’57”
Trailer
BEAST – Tim Carpenter (United States, 2016) 43”
PEDRO CANO – TRAVEL NOTEBOOKS – Alfonso Burgos Risco (Spain, 2016) 2’25”
Mini Short
EL RETORN DES LES ÀNIMES – Julio Suárez (Spain,2015) 60″
UGHH UGH – Yajun Shi (United States, 2015) 60″
SNACKULA – Sam Shaw (United Kingdom) 60″
Fashion Film
ZEN – Filip Kalczyński (Poland, 2016) 2’59”
THREE WOMEN ARRIVE – Marie Schuller (Australia, 2016) 9’37”
Commercial Video
CALM – (T)HUGS – Klaas Diersmann (United Kingdom, 2016) 2’18”
THE GOVERNMENT WE CREATED #MAYDAYIN30 – Nancy Thanki (United States, 2014) 30”
17:30 – Cinema Arta
Student
LEONARDO – Ilir Hasanaj (Switzerland, 2015) 19’
SHRINES – Nona Catusanu (Czech Republic, 2015) 7’48”
SHOP OF ETERNAL LIFE – Yizhou Xu (United States, 2016) 22’50”
THE SHIP THAT SHOULD NOT BE – Sifis Mainas (Greece, 2016) 13’02”
18:30 – Cinema Arta
Animation
AU REVOIR BALTHAZAR – Rafael Sommerhalder (Switzerland, 2016) 9’30”
EYE FOR AN EYE – Steve Bache, Louise Peter, Mahyar Goudarzi (Germany, 2016) 4’25”
IN EXILE – Alexander Kurilov (Moldova, 2016) 11’
POKEY POKEY – Junjie “Jake” Zhang (China, 2015) 6’44”
SUPER SCIENCE FRIENDS – EPISODE 1 “THE PHANTOM PREMISE” – Brett Jubinville (Canada, 2016) 15’57”
Narrative
AM STRAND – Nele Mueller-Stöfen (Germany, 2015) 19’
APPARITION – Denis Dobrovoda (France, 2016) 12’10”
NELLY – Chris Raiber (Austria, 2015) 16’30”
THE SWELLING – Tom Bewilogua (Germany, 2016) 15’
20:30 – Cinema Arta
Narrative
BILLY THE KID – Sam Johnson (United Kingdom, 2015) 15’45”
KOOKIE – Justin Harding (Canada, 2016) 12’47”
TEST OF COURAGE – Rena Dumont (Germany ,2016) 19’28”
DREAMS ON SALE – Vlad Buzoianu (Romania, 2016) 9’24”
NOCHNOY DOZOR -Viacheslav Lesov (Belarus) 29’34”
Duminică, 19 martie
16:00 – Cinema Arta
Documentary
ECONOMIC FORECASTERS – Reetta Huhtanen (Finland, 2015) 22’24”
I AM CONGO – David M’Boussou & Juan Ignacio Davila (Congo, 2016) 24’34”
LAST SHIP – Daniele Ragusa (Italy, 2016) 10’31”
RULE OF NATURE – Dieter Primig (Namibia, 2017) 25’
18:00 – Cinema Arta
Narrative
THE LAST TRIP OF EMILE – Tibo Pinsard (France, 2012) 30’40”
STRIPES – Tibo Pinsard (France ,2016) 4’11”
GORILLA – Tibo Pinsard (France, 2016) 14’05”
MON CHERI – Steve Bache – (Germany, 2015) 11’03”
HALF A MAN – Kristina Kumrić (Croatia, 2016) 19’
THE BATHTUB – Tim Ellrich (Austria, 2015) 12’55”
THE SLED – Emanuela Ponzano (Italy, 2016) 19’
20:00 – Cinema Arta
Narrative
THE GOOD BOY – A. L. Lee ( United States, 2015) 14’55”
BOAT PEOPLE – Paul Meschùh (Germany, 2016) 28’
ABOUT THE BOY WHO ATE AN OAKWOOD CHAIR – Pieter Goethals (Belgium, 2016) 28’07”
ANOTHER’S MAN TEETH – Manuel Ortega Lasaga (Spain, 2013) 18’45”