ASA-Pandurii, de la lupta pentru play-off, la retrogradare FC Municipal
  • 246 Vizualizări

ASA-Pandurii, de la lupta pentru play-off, la retrogradare

Rămasă la 4 puncte în urma primului loc ce duce direct în liga secundă de fotbal și de cel pentru barajul cu a treia clasată din Liga II, ASA Târgu-Mureș se confruntă marți, 4 aprilie, de la ora 18.00, pe stadionul Trans Sil din Târgu-Mureș cu formația Pandurii Târgu-Jiu. Gorjenii sunt neînvinși în cele trei etape care s-au disputat în play-out și vin după o victorie obținută la Chiajna, 1-0 cu Concordia, urcând peste cele trei locuri. ASA n-a reușit decât victoria de pe teren propriu cu Concordia, cedând cu 2-0 în ambele deplasări, la Mediaș și Botoșani. În cele patru etape rămase din tur întâlnesc alte trei echipe care pot intra în „hora retrogradării”, unde orice serie de două victorii poate aduce mari schimbări. Cele două echipe care se află în acest moment pe celelalte două locuri, ACS Poli Timișoara și Concordia Chiajna se întâlnesc în această etapă pe Bega și victoria uneia dintre ele o poate urca peste Pandurii, în cazul în care ASA ar obține victoria.

Întâlniri mereu tensionate

Pe lângă miza mare a partidei, întâlnirea are o încărcătură aparte după evenimentele de la partida din returul disputat la sfârșitul anului trecut. Atunci Pandurii nu au mai ieșit de la cabine pentru repriza secundă, din cauza stării terenului, la scorul de 2-0 pentru ASA și decizia a fost 3-0 pentru mureșeni. În tur oltenii au câștigat cu 1-0 cu autogolul lui Belu. Până la această ediție, cele două echipe s-au întâlnit mai în Liga I de alte 10 ori. Bilanțul le este în prezent favorabil gorjenilor, cu 6 victorii, față de 3 ale mureșenilor, alte trei partide fiind încheiate la egalitate, una pe Trans Sil și două pe terenul gorjenilor.

În anul debutului FCM Târgu-Mureș în Liga I, în toamna lui 2010, Pandurii învingeau cu 4-1, meci cu patru penaltyuri, două pentru gazde şi unul pentru mureşeni, cu Voiculeţ, cel care a oscilat între cele două cluburi, printre marcatorii gorjenilor. În retur FCM a învins cu 1-0 cu un gol înscris de Astafei. FCM a încheiat pe 9, iar Pandurii pe 13. Sezonul 2011-2012 a adus retrogradarea mureşenilor, iar Pandurii a încheiat pe 8. Pe Trans Sil a fost un 3-3 nebun, iar în retur gorjenii au învins cu 2-0. După doi ani de pauză, echipa mureșeană, revenită în ediția 2013-2014 cu numele de ASA, scotea la Târgu Jiu un 1-1 și învingea în etapa 28 din retur cu 2-1. ASA a ratat de puțin titlul, devenind vicecampioană, iar Pandurii a încheiat pe 9.

În turul ediției trecute gorjenii au învins din nou pe teren propriu cu 2-0, iar în retur cu 1-0. Golul din penalty înscris de Săpunaru în ultimul minut al primei reprize a dat emoții serioase mureșenilor pentru calificarea în play-off. Au reușit la final acest lucru și ambele s-au mai întâlnit de două ori. În chiar prima etapă din play-off, Pandurii au învins la Târgu-Mureș cu 2-0, iar în retur ASA obținea un spectaculos 3-3, revenind de la 1-3. În ediția actuală duelul nu se mai dă în play-off, ci pentru salvare, cu două foste vicecampioane în ultimii patru ani în postura de candidate la retrogradare.

8. ASA Tg. Mureș          3   1 0 2 2-5     9

*-Rotunjirea s-a făcut în plus. La egalitate de puncte are avantaj echipa care nu a beneficiat de rotunjire.