Doi șahiști calificați la Mondialele Școlare Sport
  • 688 Vizualizări

Doi șahiști calificați la Mondialele Școlare

Șahiștii Clubului Sportiv Școlar Târgu-Mureș au obținut două locuri I, trei locuri II și două locuri III la cea de-a IX-a ediție a Concursului Național Școlar de șah „Elisabeta Polihroniade”, disputat în zilele trecute în localitatea vâlceană Căciulata, competiție în care au fost angrenați peste 100 de sportivi din toată țara. Dintre elevii antrenorului Barátosi Iosif Gavril cele mai bune rezultate le-au reușit în proba de șah clasic Bogdan-Andrei Mărginean, la băieții de 11 ani

și Ariana-Roxana Ciocan, la fetele aceleiași categorii de vârstă. Ambii s-au clasat pe primul loc și au obținut calificarea la Campionatul Mondial Școlar de Șah, care va avea loc la Iași, în perioda 21 aprilie -1 mai. Tot în proba de șah clasic, Alisa-Francesca Enachi s-a clasat a doua la categoria 13 ani. Celelalte locuri pe podium le-au reușit în proba de șah-blitz, următorii: Bogdan-Andrei Mărginean, locul III la B 11 ani, Ariana-Roxana Ciocan, locul II la F 11 ani, Alisa-Francesca Enachi, locul III la F 13 ani și Daniela-Lorena Enachi, locul II la F 7 ani.