Finală inedită la Liga Liceelor: Pedagogic-Șincai Invatamant
  • 346 Vizualizări

Finală inedită la Liga Liceelor: Pedagogic-Șincai

Finala ediției a VI-a a Ligii Liceelor la fotbal în sală rezervată instituțiilor de învățământ liceal din Târgu-Mureș și-a stabilit finalistele. Trofeul va fi disputa între echipele de la Liceul Vocațional Pedagogic „Mihai Eminescu” și Liceul Tehnologic „Gheorghe Șincai”. Dintre cele 17 licee pornite în competiție, cele patru semifinaliste și-au disputat locurile în cele două finale joi, în sala Gimnaziului „Liviu Rebreanu”. În prima semifinală echipa Liceului Tehnologic Electromureș s-a impus în fața celei de la Liceul Teoretic „Bolyai Farkas” cu 5-4. A fost un meci foarte disputat, cu răsturnări de situație. Învingătorii au condus cu 2-0, s-au văzut egalați în prima repriză, au fost conduși în debutul reprizei secunde, au preluat din nou conducerea cu 4-3, dar au fost din nou imediat egalați. Golul victoriei a fost reușit cu două minute înaintea finalului și acum se pot pregăti de finală.

A doua semifinală a fost oarecum mai clară, deși Liceul Tehnologic „Aurel Persu” a ținut piept adversarei, deși a aliniat doar echipa de start. Cei de la „Gheorghe Șincai” au condus cu 2-0, adversarii au redus curând diferența, dar au intrat la pauză cu 3-1. Finalista surpriză s-a desprins la trei goluri în partea a doua, diferența a fost redusă, dar echipa cu doar trei rezerve a mai punctat o dată și nu a mai avut emoții până la final. Rezultatul, 5-2 și finala care este programată inițial pentru data de 23 mai, pe terenul sintetic din complexul Weekend se anunță una spectaculoasă.