Home / Sport / Mureșul Rușii Munți, eliminată la barajul pentru Liga III, cu fruntea sus

Mureșul Rușii Munți, eliminată la barajul pentru Liga III, cu fruntea sus

Distribuie

Aflată în fața unei premiere pentru comuna mureșeană Rușii Munți, echipa de fotbal Mureșul din localitate a fost foarte aproape de a scrie o filă de istorie. A remizat în deplasare, scor 2-2 în jocul retur pentru promovarea în Liga III cu campioana județului Brașov, Viitorul Ghimbav, dar cedase jocul din tur cu 0-2. Câștigătoare a seriei Mureș în Liga IV, echipa antrenorului Ovidiu Mărginean a întâlnit în barajul pentru promovare o echipă pragmatică, dispusă la orice, chiar în detrimentul sportului pe care pretind că îl practică. După înfrângerea oarecum nedreaptă din partida tur cu 0-2, disputată în urmă cu o săptămână, echipa mureșenă s-a prezentat la jocul retur cu încredere în forțele proprii. Această încredere s-a dovedit pe deplin justificată. La fel ca și în jocul tur, mureșenii au dominat teritorial partida. Posesia superioară și un prim șut expediat de Laszlo Norbert în minutul 8 de respins portarul gazdelor prevesteau acest lucru. La fel ca și în jocul tur, brașovenii s-au baricadat în apărare, cu un joc mai mult decât agresiv, la intimidare, încercând să lovească pe contraatac. Au reușit însă în prima parte să se apropie doar de două oră de poarta lui Claudiu Bucin. Căpitanul Ioan Gal a scăpat o dată spre poartă, dar a trimis alături, după care portarul din Rușii Munți a reținut un prim șut pe poartă. Mureșenii aveau nevoie de o victorie la două goluri, dar cu excepția unui 2-0, care trimitea partida în prelungiri. Au reușit să deschidă scorul în minutul 39, la o incursiune pe dreapta a aceluiași Laszlo Norbert, care a trimis în careu și căpitanul Mihai Ilovan a înscris cu un șut plasat. Gazdele nu au dovedit nimic și acumulaseră în prima jumătate a reprizei deja 4 avertismente pentru intrări dure. Echipa din Rușii Munți a intrat la vestiare cu avantaj de un gol, dătător de sepranțe.
Speranțe risipite de erori, inclusiv de arbitraj
Partea a doua a jocului a început cum nu se putea mai bine pentru mureșeni. După nici 4 minute de joc, unul dintre cei mai promițători tineri jucători ai lotului, Cătălin Bugnar a pătruns în careu pe dreapta, a trimis în fața porții și același Ilovan a reușit dubla. Repriza abia începuse și scorul în dubla barajului era 2-2. Mureșul nu a avut timp să jubileze. Imediat după reluarea jocului, centralul de Liga I, bucureșteanul Iulian Dima a dictat o lovitură liberă la un contact în care la fel se putea acorda fault în atac. A permis executarea rapidă a loviturii de la 40 de metri, jucătorul gazdelor Mihai Feraru a plecat din poziție cel puțin suspectă de ofsaid, l-a busculat pe portarul Bucin, ieșit în întâmpinare, acesta nu a reușit să rețină și jucătorul de la Ghimbav a punctat din unghi. Echipa din Rușii Munți mai avea un gol de înscris pentru promovare și aproape o repriză la dispoziție. Lor le-au aparținut și cele mai mari ocazii ale reprizei. În minutul 63 Ilovan a fost la un pas de triplă, când a scăpat în careu, dar a șutat în portar (foto). Jocul decurgea în favoarea gazdelor ca rezultat, dar cu mureșenii la timonă. Brașovenii păreau mai degrabă epuizați, practicau antijocul. Mureșul a avut o mare șansă după ce s-a văzut și în superioritate numerică din minutul 83, când gazdele au primit un nou avertisment, al doilea pentru același jucător. Timp mai era, iar echipa din Rușii Munți controla în continuare jocul. Avantajul numeric nu a durat însă decât 2 minute. La un atac al gazdelor, fundașul Răzvan Dan a văzut al doilea galben deoarece a stat în fața adversarului care a intrat de-a dreptul în el. Jocul s-a „încins”. Pentru a „condimenta” suspansul, centralul a tolerat în continuare intrările la intimidare ale gazdelor și în minutul 88 a dictat a doua eliminare echipei din Rușii Munți. Cu un galben primit deja, Florin Pop a ripostat la provocările portarului gazdelor și a fost trimis la vestiar. Cu doi oameni mai puțini pe teren, mureșenii s-au avântat în atac în căutarea golului promovării. Și în aceste condiții ei au fost cei care au avut cea mai mare șansă. La șutul lui Marius Luca din minutul 89 portarul brașovenilor a respins în corner. Pentru finalizare a venit în careu și portarul Bucin. Centralul a arătat 4 minute de prelungiri. Era de totul sau nimic. Faza a fost una încinsă, dar portarul mureșenilor a rămas în terenul advers și la următoarele faze. În plină dominare a echipei care avea nevoie să înscrie, așa cum se petrece mai degrabă în jocurile de fotbal în sală, gazdele au egalat în minutele de prelugiri cu o fază de-a dreptul hilară, cu o minge trimisă din propria jumătate, care abia a ajuns în plasa porții goale. Au mai fost două sau trei minute de joc, dar suspansul nu l-a mai dat scorul, ci un câine pătruns pe gazon, care cu greu a fost scos afară. Promovarea era decisă în favoarea unei echipe care a practicat mai degrabă antifotbal în cel puțin trei din cele patru reprize ale dublei. Rușii Munți a fost superioară ca joc, dar nu a știut să profite, cedând în fața unei echipe care a căutat doar atingerea obiectivului promovării.
Surprinzător este faptul că unele site-uri ale presei sportive mureșene au prezentat jocul ca unul „controlat de gazde”, după ce mureșenii au înscris al doilea gol. Profesionalism, nu glumă. S-a văzut doar că Viitorul Ghimbav a punctat imediat după 0-2 și atât. Cine nu a văzut jocul, să scrie doar rezultatul și marcatorii. Altfel…

Echipa mureșenă a fost susținută de pe margine de un grup de suporteri care au dominat categoric atmosfera, dar gazdele au fost susținute din teren de o brigadă depășită, sau influențată??? E fotbal românesc.

Cinci docufiction despre căderea și ridicare din abuzul de droguri

Sticker/Cine sunt eu? – o parabolă a pierderii identității din cauza drogurilor

”Dealerul morții”, evadare din ”infernul drogurilor”

Clean-up. Curajul Mădălinei

Povestea lui Mircea

Povestea Melaniei, nevoia de iubire şi atenţie satisfăcută cu droguri

CSU Târgu Mureș: Rezultate bune la ciclism

Distribuie În ziua a treia a competiției de ciclism Serbia Epic Series, sportivul Patrick Pescaru …

Acest articol este proprietatea Cotidianului Zi de Zi și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 120 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.