Șahul mureșean, sport de familie Sport
  • 414 Vizualizări

Șahul mureșean, sport de familie

În cadrul Festivalului internațional de șah disputat la sfârșitul săptămânii pe Litoralul Mării Negre, în stațiunea Jupiter, la Cap-Aurora, șahiștii care au reprezentat Clubul Sportiv Școlar Târgu-Mureș au obținut câteva rezultate remarcabile. Ediția cu numărul 20 a întrecerii, jubiliară, a reunit la start un număr de peste 600 de sportivi din Republica Moldova, Grecia, Bulgaria, Iran, SUA și România. Întrecerea a avut mai multe probe atractive, printre care cele ale concursurilor pe familii de șahiști. Pe lângă șahul clasic s-au organizat și alte concursuri inedite, de șah-tematic, tandem, sau recompensă. Secțiunea de șah pentru familii a făcut deliciul participanților și a spectatorilor. Delegația mureșeană condusă de profesorii Barátosi Iosif Gavril și Gál Imola Katalin a obținut pe durata săptămânii de întreceri mai multe clasări pe podium, sau pe locuri fruntașe. Mureșenii s-au remarcat îndeosebi în competițiile pe familii. Alisa-Francesca Enachi, împreună cu tatăl ei, Florin, s-a clasat pe locul 1 la concursul familiei cu o fată în componența echipei. Tot pe prima poziție s-a clasat și familia Văsieșiu, unde Victor, împreună cu tatăl Dan (foto 1) a câștigat întrecerea la general la concursul pe familii, unde au participat 70 de echipe. A treia clasare pe prima treaptă a podiumului a fost reușită de deja renumitul reghinean Mihnea-Ionuț Ognean, care a câștigat împreună cu Robert-Ionuț Creangă (CSU București) proba de la șah-tandem a categoriei 12-14 ani.

Medalii pe echipe și aproape de podium în alte probe

Reprezentanții mureșeni au reușit și alte clasări pe podium, sau aproape de o medalie. Un loc 3 și medalie de bronz s-a obținut în proba pe echipe, cea pregătită de antrenorul Baratosi Iosif-Gavril cumulând cu 19,5 puncte, în componența: Daniela-Lorena Enachi, David-Cristian Ercean, Tudor-Mihai Bâlc, Wagner Norbert. Alte clasări pe podium, tot cu medalii de bronz le-au reușit Daniela-Lorena Enachi, la fetele de 8 ani, (foto 2-stânga, triplă medaiată), Matei-Ștefan Vîlcu, împreună cu tatăl lui, Adrian, tot la concursul pe familii, la cea cu copil-jucător la 12 ani, precum și Baratosi Daniel, fost sportiv al CSȘ Târgu-Mureș, la șah-recompensă, care s-a clasat pe locul 2 la șah-tematic și a mai ocupat un loc 4 la turneul seniorilor. Medalie de argint au obținut și la șah-tandem 8 ani, prin Daniela-Lorena Enachi și David-Cristian Ercean. Alți trei mureșenii au obținut clasări aproape de podium la cea mai importantă întrecere, la șah clasic: Bogdan-Andrei Mărginean, locul 4 la băieții de 10 ani, Alisa-Francesca Enachi, locul 5 la fetele de 12 ani și Ariana-Roxana Ciocan, locul 6 la fetele de 10 ani.