Home / Sport / Etapă dificilă pentru favorite în Liga IV

Etapă dificilă pentru favorite în Liga IV

În etapa a IV-a din Seria Mureș a Ligii IV de fotbal s-au înregistrat rezultate foarte strânse. Excepție a făcut doar partida de la Acățari, unde Raza de Soare a obținut o vitorie cu 5-1 în fața echipei ACS Sărmașu, care a trecut astfel pe ultima poziție a clasamentului. În trei dintre cele șapte întâlniri s-au impus echipele vizitatoare. Acestea erau și favoritele întâlnirilor, dar rezultatele obținute au fost mai strânse decât era de așteptat. Mureșul Luduș a câștigat la două goluri diferență și rămâne singura echipă care nu a primit încă gol. Gaz Târgu-Mureș s-a impus la limită, 3-2 la „sora” din Daneș, iar campioana en-titre Mureșul Rușii Munți a câștigat tot la limită la Nazna. Viitorul Ungheni s-a apropiat de podium după Victoria cu 2-0 în fața echipei din Miheșu de Câmpie.

În celelalte două partide s-au înregistrat rezultate de egalitate. Unirea Tricolor Târnăveni a remizat la Cuci, iar ACS Miercurea Nirajului semenține neînvinsă după remiza de pe terenul liderului MSE Târgu-Mureș. Acest din urmă meci a fost dealtfel cel care a deschis etapa și era fără îndoială capul de afiș al etapei, dacă ținem cont de rezultatele celor două formații. MSE era singura care obținuse trei victorii în primele trei etape și se prezenta drept favorită. Întâlnirea a fost una echilibrată, cu moment de superioritate care au alternat. Târgumureșenii au reușit să deschidă scorul în minutul 26, dar oaspeții au trecut în ofensivă și au reușit egalarea după doar trei minute. S-a jucat pe contre și spre finalul reprizei, în minutul 36 „vișinii” au trecut din nou în avantaj, dar s-au văzut din nou egalați tot după trei minute. S-a intrat astfel la pauză cu un rezultat de egalitate și niciuna n-a mai reușit să înscrie în partea a doua a întâlnirii. Cele două formații obțin astfel câte un singur punct și rămân în grupul de cinci echipe care nu au cunoscut înfrângerea. MSE rămâne pe prima poziție, dar Mureșul Luduș s-a apropiat la un singur punct și are un joc mai puțin disputant, deoarece au stat în prima etapă.