ASA U17 pierde într-un final decis de lovituri de colț Sport
  • 217 Vizualizări

ASA U17 pierde într-un final decis de lovituri de colț

Într-o partidă din cadrul celei de-a II-a etape a Ligii Elitelor U17 la fotbal, seria Vest, ASA Târgu-Mureș U17 a pierdut partida disputată sâmbătă pe stadionul Trans Sil, 2-3 cu Ardealul Cluj. Tinerii elevi ai antrenorului Constantin Lungu au fost la un pas de a încheia și a doua partidă din grupă cu scorul de 2-2, după ce în prima etapă au înregistrat acest scor pe terenul echipei Centrului Național Târgu-Mureș. Târgumureșenii au deschis scorul prin golul marcat de Radu Codoiu în prima repriză, dar s-au văzut conduși cu 2-1 în partea a doua a jocului. După un prim sfert de oră de la reluare în care clujenii au dominat jocul, disputa s-a echilibrat, dar cu pe fondul unui joc pe contre, clujenii au reușit golul egalizator. La scorul de 1-1, o decizie a centralului care putea influența decisiv jocul și-a pus amprenta asupra rezultatului. La acel scor același Radu Codoiu a scăpat singur spre poartă și a fost faultat din spate de ultimul apărător al clujenilor, care a văzut doar cartonașul galben. Imediat, la faza următoare oaspeții au trecut în avantaj în urma unei lovituri de colț. Mai erau mai puțin de cincisprezece minute de joc când mureșenii au reușit să egaleze tot în urma unei lovuri de colț prin Kelemen Zalán, care a reluat cu capul din 6 metri. Când nimeni nu se mai aștepta, în prelungiri oaspeții au înscris golul victoriei tot în urma unei lovituri de la colțul terenului. Rezultat final, 2-3 și juniorii ASA rămân cu un singur punct după două etape disputate.