Home / Sport / FOTO: Rareș Cojoc și Andreea Matei, învingători la adult standard

Perechea română alcătuită din Eric Marius Nițu și Antonia Ioana Iosub a obținut medaliile de argint la Campionatul Mondial de juniori II, secțiunea latino, desfășurat în acest weekend la București.

În finala categoriei de vârstă 14-15 ani, victoria a revenit rușilor Gherman Pugacev — Ariadna Tișova, pe locul secund s-au clasat Nițu și Iosub, iar podiumul a fost completat de altă pereche rusă, Iaroslav Kiselev — Sofia Filipciuk.

Eric Nițu și Antonia Iosub au ocupat locul 5 la precedenta ediție a Mondialelor.

La competiție au participat aproape 70 de perechi din 37 țări, de pe cinci continente.

România a câștigat toate secțiunile din cadrul concursului WDSF Open de la București. La tineret latino, victoria a revenit perechii Lucian Cristian Niculae — Roberta Valentina Gavrilescu, cu 405 puncte, urmată de italienii Niccolo Cicchetti — Noemi De Fortuna, 364 puncte, și Jimmy Sposato — Aurora Ranvestel, 324 puncte. La tineret standard s-a impus cuplul Andrei Antonio Șerban — Irina Adriana Florescu, 345 puncte, urmat de rușii Ivan Marocikin — Victoria Fomina, 310 p, și italienii Alessio Stella — Assunta Lirangi, 276 puncte.

La secțiunea adult latino a ieșit învingătoare perechea Alexandru Ion — Diana Andreea Toma, cu 380 puncte, urmată de alt cuplu din țara noastră, Ștefan Grigore — Laura Filipescu, 361 puncte, iar pe locul al treilea s-a clasat perechea Răzvan Dumitrescu — Jacqueline Joos (Germania), 342 puncte.

Rareș Cojoc și Andreea Matei au învins la adult standard, cu 320 puncte, devansând în finală perechile Aleksandr Samosiuk — Iana Tudvaseva (Belarus), 304 puncte, și Marco Sirocchi — Dora Kilin (România), 288 puncte.(Agerpres)