Baschetbalistele, fără răgaz Sport
  • 136 Vizualizări

Baschetbalistele, fără răgaz

Echipa feminină de baschet UPM BC Sirius Târgu-Mureș întâlnește în cadrul etapei a XII-a a Ligii Naționale, a treia a returului, pe teren propriu, formația CSU Alba Iulia. Partida va avea loc în Sala Sporturilor din Târgu-Mureș, joi, 28 decembrie, de la ora 18.00. Pentru mureșence va fi un joc dificil, având în vedere prestațiile din acest sezon al celor două formații. BC Sirius a obținut doar două victorii în cele zece partide disputate, dintre care una fost anulată în urma retragerii echipei gălățene Phoenix, pe care au învins-o în deplasare în etapa inaugurală. Mureșencele au mai învins apoi pe teren propriu CSBT Alexandria, după care au înregistrat o serie de opt eșecuri consecutive. Unele dintre aceste partide le-au fost la îndemână, dar lipsa omogenității și marile fluctuații au făcut ca deseori formația antrenorului Ionel Brustur să cedeze finaluri de joc în care părea a fi capabilă de victorie. Mureșencele au ținut pasul îndeosebi în prima repriză, cedând în cea secundă. Echipa s-a bazat deseori pe aportul a două sau trei jucătoare și se bucură în special de faptul că cea mai importantă realizatoare a echipei, americanca Angel Robinson a rămas la echipă, în timp ce conaționalele Sherise Williams și Alyssa Lawrence au părăsit lotul.

Adversară nou promovată, dar cu alt potențial

De cealaltă parte, formația din Alba Iulia a obținut cinci victorii în cele zece partide. Oaspetele sunt nou promovate în Liga Națională, dar absența de la ultima ediție a fost cauzată de retragerea echipei din motive financiare, iar revenirile pe prima scenă aduc de fiecare dată o echipă competitivă. Așa s-a petrecut și în urmă cu două sezoane, când echipa albaiuliană a disputat finala campionatului. În turul ediției, gazdele au învins cu 80-64, după un start ratat de mureșence, care au cedat primul sfert la o diferență de 12 puncte. Echipa din Alba Iulia a câștigat ultimele două întâlniri de pe teren propriu, cu două dintre ocupantele podiumului, CSBT Alexandria și CSM Satu Mare, dar nu a avut replică în ultima deplasare, 59-73 la Brașov, cu Olimpia, adversară pe care BC Sirius a condus-o până în ultimul sfert. În întâlnirea de miecuri, orice rezultat este posibil, totul depinde de evoluția jucătoarelor de bază, dar în special de constanță.