Baschetbalistele încheie sezonul cu un nou eșec Sport
  • 88 Vizualizări

Baschetbalistele încheie sezonul cu un nou eșec

În cadrul ultimei etape a sezonului regulat din Liga Națională de Baschet Feminin, UPM BC Sirius Târgu-Mureș a pierdut partida susținută în deplasare, la Arad, 83-53 (27-13, 16-8, 19-9, 21-23) cu formația locală ICIM. Dacă mureșencele au oferit deseori replici bune adversarelor, cedând spre finaluri multe partide în care dădeau emoții unor adversare mai bine cotate, de această dată echilibrul s-a rupt practic încă din primele minute ale întâlnirii. BC Sirius a condus cu 4-2 în minutul 3, dar și singura dată pe parcursul întâlnirii, după care arădencele au pus stăpânire pe joc. Și-au asigrat avantaj liniștitor în fiecare din primele două sferturi, după care au rulat întreg lotul, 11 din cele 12 jucătoare intrate pe parchet reușind să-și treacă numele pe lista marcatoarelor. Acest lucrul nu l-au reușit și elevele antrenorului Ionel Brustur, deși și lotul formației mureșene a evoluat cu toate cele 10 jucătoare deplasate. BC Sirius încheie așadar dezamăgitor acest al doilea sezon petrecut în elita baschetului feminin românesc, cu o singură victorie, obținută chiar în debutul ediției, dar și cu numeroase evoluții în care au făcut față parțial. Un sezon încheiat pe ultima poziție, dar fără grijile retrogradării, campionatul fiind și așa redus numeric. Formația gazdă era cea motivată, victoria fiind necesară în perspectiva obținerii unui loc cât mai bun, pentru a evita duelurile cu fruntașele campionatului din startul turneului play-off.
De la BC Sirius cea mai bună marcatoare a fost Zorica Mitov, cu 15 puncte, (1×3), urmată de Andreea Beldian, cu 13 (3×3), Meszáros Kata 11, Angel Robinson, Alina Pop și Andela Radovic câte 4, Antonia Radu 2. Au mai jucat Gál Emese, Imréh Dorotya și Andreea Feiseș.
Pentru ICIM Hadzovic a înscris 15 puncte (2×3), Tavic (2) și Coker câte 12, Wingate 11 (1).