Turneu figurație în play-outul baschetului feminin Sport
  • 144 Vizualizări

Turneu figurație în play-outul baschetului feminin

În miniturneul play-out al Ligii Naționale de Baschet Feminin, UPM BC Sirius Târgu-Mureș a fost surclasată de adversarele care luptă pentru un loc mai bun dintre ultimele patru clasate. Fără a mai conta în lupta pentru locul imediat superior, aflat la 4 puncte distanță, echipa mureșeană s-a deplasat pentru turneul de la Oradea fără jucătoare străine. Au întâlnit în primul joc formația ICIM Arad, care s-a impus fără probleme, scor 81-44 (25-10, 16-8, 23-8, 17-18). Marcatoarele Sirius au fost Gál Emese, cu 16 puncte, Alina Pop 12 (2), Antonia Radu 10 (2), Andreea Feiseș 4, Andreea Beldian 2. În al doilea meci, cel cu SCM Timișoara a intrat și Mészáros Kata, absentă în prima partidă. Mureșencele au cedat cu 49-68 (9-17, 11-18, 13-23, 16-10), Mészáros fiind principala realizatoare, cu 18 puncte (1×3). Au mai înscris Gál Emese 12 (4), Andreea Beldian 6 (1), Imréh Dorotya și Andreea Feiseș câte 4, Alina Pop 3 (1) și Antonia Radu 2. În ultimul joc, cel cu CSU Alba Iulia rezultatul deja nu mai conta nici pentru echipa albaiuliană, care a pierdut și ea primele întâlniri. Cum era de așteptat, mureșencele au cedat la scor și această partidă de adio pentru ediția actuală, rezultat 83-54 (24-19, 22-10, 24-11, 13-14), cu un ultim sfert câștigat de Sirius, la fel ca și în primele două întâlniri. Marcatoarele mureșene în acest joc au fost: Mészáros Kata 17 (1×3), Gál Emese (4) și Andreea Beldian (1) câte 12, Alina Pop 7 (1), Antonia Radu 3, Andreea Feiseș 3 (1).

Cele trei adversare își continuă alături de primele cinci clasate cursa din play-off, cu faza sferturilor, care se dispută după sistemul două victorii din trei jocuri, în timp ce BC Sirius încheie pe locul 9, ultimul, dar nu retrogradează nicio echipă în această ediție, deoarece numărul acestora și așa a scăzut de la o ediție la alta.