Locuri fruntașe pentru luptătorii cadeți mureșeni Sport
  • 251 Vizualizări

Locuri fruntașe pentru luptătorii cadeți mureșeni

În cadrul Campionatelor Naționale de lupte rezervate cadeților, disputate în Sala Sporturilor din Târgu-Mureș, echipa clubului organizator, CSȘ Târgu-Mureș a obținut titlul de Campioană Națională cu echipa, la care s-au adăugat alte patru titluri de campioni, unul de vicecampion și o medalie de bronz. Competiția organizată sub egida Federației Române de Lupte, în colaborare cu Primăria Târgu-Mureș, a cuprins întreceri la lupte libere, greco-romane și feminine, la care au participat în jur de 300 de sportivi din întreaga țară. Cele patru tiltluri de campioni cucerite de sportivii pregătiți de antrenorii Dragoș Vlad, Fazakas Csaba și Gyarmati Ferenc le-au reușit Gombos Erik, la categoria 48 kilograme, Csiki Ervin (51 kg), Alex Mătea (60 kg) și Biro Krisztian (71 kg). Pe treapta a doua a podiumului, cucerind titlul de vicecampioană a urcat Beres Adrienn (53 kg), iar Nyulas Elöd s-a clasat pe locul 3 la categoria 65 kilograme. Dintre sportivii de la CSȘ aproape de podium s-a aflat și Panis Rocco, acesta încheind întrecerea le locul 5 la categoria 60 kilograme.

Dintre luptătorii mureșeni a fost medaliat și un sportiv al Clubului Sportiv Școlar din Reghin, Geczi Lajos Norbert, elev al antrenorului Peres Miklos, care a devenit vicecampion la categoria 55 kilograme.