Etapa remizelor pentru mureșenele din Liga 3 Sport
  • 127 Vizualizări

Etapa remizelor pentru mureșenele din Liga 3

În etapa a XXI-a a Ligii III de fotbal ambele echipe ale județului Mureș care evoluează în Seria V au încheiat la egalitate partidele susținute. Aflată pe locul 13, cu doar 12 puncte, CS Iernut a ratat ocazia de a se apropia de grupul din fața lor. Ienuțenii au încheiat fără gol partida susținută pe teren propriu cu Unirea Dej, formație aflată la două puncte în urma lor și își mențin poziția și diferența de puncte față de urmăritoare, dar la patru față de Gaz Metan Mediaș 2 care îi devansează. Tot un punct a obținut și Avântul Reghin, dar de această dată în deplasare. După două rezultate de 1-1 pe teren propriu și două eșecuri cu 1-2 în deplasare, reghinenii au obținut de această dată un punct pe terenul unei fruntașe, maramureșenii de la Fotbal Comuna Recea, scor 2-2. Avântul a condus de două ori pe tabelă, dar s-au întors cu un singur punct. Bogdan Stavilă a deschis scorul în minutul 11, dar gazdele au egalat la finalul reprizei prin Daniel Mih, același care a stabilit și scorul final la doar două minute după ce Adrian Luca și-a readus echipa în avantaj în minutul 55. Cu 28 de puncte, Avântul ocupă locul 8, la un punct în spatele celor de la Sănătatea Cluj și cu două mai mult de CFR Cluj 2, ambele cu câte un joc mai puțin disputat.