Share
Home / Sighișoara / Programul Zilelor Sighişoarei 2018

Programul Zilelor Sighişoarei 2018

Vineri, 18 mai

PIAŢA SIGMA

Ora 19.00 Deschiderea oficială a evenimentului

Ora 19.10 Concert de muzică corală – Corul „Armonia”

Ora 19.30 Spectacol folcloric susținut de:

  • Ina Ioana Todoran, Costel Popa, Ovidiu Furnea și orchestra
  • Ansamblul folcloric “Hora”, Ungheni
  • Ansamblul folcloric „Junii Hetiurului”
  • Ciprian și Mihaela Istrate & Taraf

SALA SANDER

Ora 20.00 Expoziția “Vibrații”, Centrul Contemp-Art – Vernisaj

  • Pictori: Alexandra Teacă, Ion Gîtlan, George Păunescu, Rareș Kerekeș
  • Sculptori: Ana Rus
  • Graficieni: Andreea Gherghel
  • Artă foto: Ioana Gîtlan
  • Coordonator eveniment: Laura Gîtlan
  • Critic artă: Marius Tița

TURNUL FIERARILOR

Ora 10.00 Expoziția de pictură “Bloom”, Asociația Alma Mater Castrum Sex

Expoziția de fotografie “Sighișoara mea”, fotografi amatori și profesioniști

*19.00 – 21.00 TRENULEȚUL SIGHIȘOAREI – TURUL ORAȘULUI (GRATUIT)

Sâmbătă, 19 mai

SALA MICĂ A MUNICIPIULUI SIGHIȘOARA

Ora 10.00-13.00  Sesiune de comunicări ştiinţifice „ Sighișoara la Centenar ”

Comunicări în plen: Deschiderea oficială a lucrărilor

Cuvânt de deschidere – Primarul Municipiului Sighișoara, Ovidiu-Dumitru Mălăncrăvean

Moderatori : prof. Gheorghe Drăgan, dr. Nicolae Teșculă

  1. Adrian Sovrea, Universitatea ” Lucian Blaga” Sibiu

Habitatul pe valea Târnavei Mari ( secolele VIII-XII)

  1. univ. dr. arh. Sorin Minghiat, Universitatea “Spiru Haret”, București

Personaje și atitudini în Cronica Pictată de la Viena. Semnificații și realități geografice referitoare la traseul de

întoarcere în Transilvania a suitei regale a lui Carol Robert dupa conflictul cu Basarab din anul 1330.

  1. Liviu Cîmpeanu, cercetător științific, Academia Română, Institutul de Cercetări Socio-Umane Sibiu

”Cronica Schenker” și importanța ei pentru istoria Sighișoarei și a Transilvaniei

  1. Bandi Andràs- Arhiva Centrală a Bisericii Evanghelice C.A. Sibiu

Fondul arhivistic al Parohiei Evanghelice C.A. Sighișoara-raport preliminar cu semnalarea documentelor inedite

  1. Andrei Nicolae Nacu, cercetător științific, Universitatea ” Lucian Blaga” Sibiu, Academia Română, Institutul de Cercetări Socio-Umane Sibiu

Analiza spațială a habitatului din scaunul Sighișoara conform hărților Ridicării Iosefine a Marelui Principat al Transilvaniei ( 1769-1773)

  1. Ioan Fedor Pascu, arheolog, Primăria Municipiului Sighişoara

Cetate, vegetație și civilizație ( sau despre povestea drobului de sare in varianta locală

Pauză

  1. Nicolae Teşculă, director, Muzeul de Istorie Sighişoara

Tipare pentru brodat aflate în patrimoniul Muzeului de Istorie Sighișoara

  1. Adonis P. Mihai,muzeograf, Muzeul de Istorie Sighişoara

Arme de foc cu cremene din colecția Muzeului de Istorie Sighișoara

  1. Lavinia Carmen Avram, muzeograf, Muzeul de Istorie Sighișoara

” Dar frumos” –Ceramica transilvană din colecția Muzeului de Istorie Sighișoara

  1. Mircea-Radu Iacob, muzeograf, Muzeul de Istorie Sighișoara

Bancnote de ocupație și bani românești din anul 1917 din colecția Muzeului de Istorie Sighișoara

  1. Gheorghe Drăgan, profesor, Școala Gimnazială ” Octavian Goga” Sighișoara

Cultele neoprotestante din județul Alba ( 1918-1938) ( II)

  1. Ion Eugen Sârbu, profesor, Liceul Tehnologic Nr. 1 Sighișoara

Bisericile confesionale din Boiu

  1. Lucia Ţarălungă –director- Biblioteca municipală „ Zaharia Boiu” Sighişoara

Aurel Mosora-primul primar român al Sighișoarei

SALA POLIVALENTĂ RADU VOINA

Ora 11.00 Cupa „Zilele Sighișoarei” la handbal (juniori)

SALA SANDER

Ora 10.00 Expoziția “Vibrații”, Centrul Contemp-Art

  • Pictori: Alexandra Teacă, Ion Gîtlan, George Păunescu, Rareș Kerekeș
  • Sculptori: Ana Rus
  • Graficieni: Andreea Gherghel
  • Artă foto: Ioana Gîtlan
  • Coordonator eveniment: Laura Gîtlan
  • Critic artă: Marius Tița

TURNUL FIERARILOR

Ora 10.00 Expoziția de pictură “Bloom”, Asociația Alma Mater Castrum Sex

Expoziția de fotografie “Sighișoara mea”, fotografi amatori și profesioniști

PIAŢA SIGMA

Ora 16.00 Spectacol de teatru “Punguța cu doi bani” – Trupa de teatru Puk

Ora 16.20 Programul elevilor

Ora 16.50 Spectacol de teatru “Cenușăreasa” – Trupa de teatru Thalia

Ora 17.10 Programul elevilor

Ora 17.40 Spectacol de teatru “Felixandra” – Trupa de teatru Cameleon

Ora 18.00 Spectacol de teatru “Mamă soacră, poamă acră” – Trupa de teatru Carpe Diem

Ora 18.20 Concert coral – Corul „Nicolae Bogdan”

Ora 18.40 Concert coral – Corul copiilor din programul Cantus Mundi

Ora 19.00 Dj Valentino de la Ring Costinești

Ora 20.00 Concert – Raymond

Ora 20.50 Concert – Narcotic Sound

Ora 21.40 Concert -Trupa Vunk

*Ora 16.00 Stand de prezentare “Să ne cunoaștem orașul”

MUZEUL DE ISTORIE SIGHIȘOARA

Ora 20:00 Recital – Fanfara Sighișoara

Ora 20:30 Noaptea Muzeelor – Turnul cu Ceas, Colecția de Arme și Camera de Tortură (Intrare liberă)

*17.00 – 19.00 TRENULEȚUL SIGHIȘOAREI – TURUL ORAȘULUI CU TOBOȘARUL CETĂȚII (GRATUIT)

Duminică, 21 mai

FOAIERUL SĂLII DE SPECTACOLE “MIHAI EMINESCU”

Ora 10.00 Cupa “Zilele Sighișoarei” la Șah, ediția a II-a

TURNUL FIERARILOR

Ora 10.00 Expoziția de pictură “Bloom”, Asociația Alma Mater Castrum Sex

Expoziția de fotografie “Sighișoara mea”, fotografi amatori și profesioniști

SALA SANDER

Ora 10.00 Expoziția “Vibrații”, Centrul Contemp-Art

  • Pictori: Alexandra Teacă, Ion Gîtlan, George Păunescu, Rareș Kerekeș
  • Sculptori: Ana Rus
  • Graficieni: Andreea Gherghel
  • Artă foto: Ioana Gîtlan
  • Coordonator eveniment: Laura Gîtlan
  • Critic artă: Marius Tița

STADIONUL MUNICIPAL

Ora 11.00 Meci de fotbal demonstrativ Old Boys: „Faianța” – ,,Metalul”

SALA POLIVALENTĂ RADU VOINA

Ora 10.30 Demonstrație de Arte Marțiale

Ora 11.00 Cupa “Zilele Sighișoarei” la handbal (juniori)

PIAȚA SIGMA

Ora 17.30 Concert coral – Corul „Vox Animi”

Ora 18.00 Dansuri săsești – Ansamblul de dansuri F.D.G.R. Sighișoara

Ora 18.30 Dansuri maghiare – Ansamblul de dansuri populare Kikerics

Ora 19.00 Dansuri și muzică elenă – Ansamblul Efthymos & Corul Dionysos

Ora 20.00 Concert – Sony Flame

Ora 20.50 Concert – Oana Radu

Ora 21.40 Concert – Cargo

Ora 22.10 Foc de artificii

*Ora 16.00 Stand de prezentare “Să ne cunoaștem orașul”

*17.00 – 19.00 TRENULEȚUL SIGHIȘOAREI – TURUL ORAȘULUI CU TOBOȘARUL CETĂȚII (GRATUIT)

Notă: Organizatorul își rezervă dreptul de a face modificări în program.

(Comunicat de presă, Primăria municipiului Sighişoara)

Share

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere! Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii

Regurile de preluare a articolelor

Acest articol este proprietatea Cotidianului Zi de Zi și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.

De asemenea, verificati

„Bădăranii” au cucerit AWAKE! De vorbă cu Cristian Bojan despre programul teatral coordonat în cadrul festivalului

Cea de-a doua ediție a Festivalului AWAKE, care a avut loc în perioada 17-19 august …

Share
Share

Newsletter Zi de Zi

Te-ai abonat cu succes!