Handbalistele CS Olimpic, vicecampioane Sport
  • 173 Vizualizări

Handbalistele CS Olimpic, vicecampioane

După ce au trecut la pas de faza grupelor, cu trei victorii din tot atâtea partide în seria I a turneului final al Campionatului Național de handbal la junioare II, CS Olimpic Târgu-Mureș a depășit în semifinală formația CSȘ Tulcea cu scorul de 26-19 (13-8). Diferența de 7 goluri devenise aproape „regulă” pentru mureșence, care câștigaseră la aceeași diferență și două dintre jocurile din grupă. A urmat finala cu Transilvania Brașov, care trecuse în semifinală de concitadina de la Corona cu aceeași diferență, scor 22-15.

Titlul la junioare III nu a avut continuitate

Deținătoarele titlului național la junioare III, cucerit anul trecut, din păcate echipa antrenorilor Mihaela și Claudiu Evi a avut un start nereușit în partida pentru titlul național și brașovencele au fost cele care au luat avansul de 7 goluri încă din prima repriză, încheiată 15-8 în favoarea lor. Partea a doua a fost controlată de echipa din orașul de sub Tâmpa, care și-a majorat avantajul imediat după pauză și a știut să gestioneze finala fără emoții. Mureșencele au evoluat parcă timorate și au fost deseori depășite cu ușurință în apărare, iar atacurile au fost tot mai precipitate pe măsură ce adversarele își majorau avantajul. Este totuși un rezultat remarcabil pentru tinerele jucătoare care se află la un final de sezon foarte epuizant, în care echipa a debutat și în Divizia A, încheind pe un onorant loc 8 în seria B, în fața unor formații mult mai experimentate și cu tradiție în handbalul feminin. Scorul final al finalei a fost 18-31 (8-15), dar soarta partidei a fost decisă practic în prima parte,așa cum aminteam și consolidată în primele minute de la reluare.