Rușii Munți câștigă Cupa României, faza județeană Sport
  • 723 Vizualizări

Rușii Munți câștigă Cupa României, faza județeană

După încheierea ediției din Liga IV de fotbal, echipele mureșene au tras cortina în sezonul fotbalistic cu finala fazei județene a Cupei României. Disputat pe stadionul Trans Sil din Târgu-Mureș la o zi după jocul tur pentru promovarea în Liga III susținut de MSE cu campioana județului Sibiu, partida dintre echipele cu același nume, Mureșul, din Rușii Munți și Luduș s-a încheiat cu victoria primeia, scor 2-1, după prelungiri. Era dealtfel duelul dintre ultimele două campioane ale județului, ambele ratând promovarea în Liga III, ludușenii în urmă cu doi ani cei din Rușii Munți anul trecut. Ambele au încheiat și sezonul actual pe podium, cu ludușenii pe locul secund, fiind astfel dublu premiate de către reprezentanții AJF Mureș la finalul jocului. Acesta a fost dominat în mare parte de către cei din Rușii Munți, care au avut mai mult inițiativa, dar ratările și neatenția din minutele de final al timpului regulamentar au dus jocul în prelungiri. Echipa antrenorului Ovidiu Mărginean a avut mai mult posesia, și-a creat mai multe situații de gol, în timp ce elevii lui Ioan Orosfoian s-au bazat mai mult pe arma contraatacului. Astfel până la pauză tabela (una imaginară, deoarece cea existentă nu funcționa) a rămas neschimbată.

Prelungiri surprinzătoare, victorie meritată

Repriza secundă a avut în mare același aspect și, oarecum conform cursului jocului, Nicu Demian a reușit să deschidă scorul în minutul 73, cu un șut trimis din fuleu, expediat de la marginea careului mare. Jocul părea să curgă în favoarea campioanei ediției trecute, care avea de luat și revanșa pentru duelul pentru locul secund pierdut în fața ludușenilor. În joc mai era evident și trofeul, dar și participarea la prima fază națională a ediției 2018-2019 a competiției KO, așa cum mai este cunoscută Cupa României. Când conturile păreau încheiate, Florin Socaci a egalat în minutul 88, în urma unei lovituri libere contestate de către cei din Rușii Munți, dar execuția rapidă a surprins apărarea. Au venit așadar prelungirile. La puțin timp, mai exact în minutul 95 Adrian Pelaghie și-a readus echipa în avantaj și echipa sa a rezistat până la final, chiar cu alte situații de a se desprinde decisiv, dar și cu emoții și intervenții ale portarului Claudiu Bucin. Acesta a respins de sub bară șutul din ultimul minut, care putea duce întâlnirea la „loteria” penalty-urilor. Victoria a fost considerată una meritată, Mureșul Rușii Munți fiind echipa care a controlat jocul și va fi cea care va reprezenta județul în prima fază națională, în care va întâlni totuși mai mult ca sigur una dintre celelalte două echipe mureșene care activează în Liga III: Avântul Reghin sau CS Iernut.