Locuri fruntașe pentru micii luptători Sport
  • 121 Vizualizări

Locuri fruntașe pentru micii luptători

Nouă este numărul medaliilor cucerite de către cei mai mici luptători mureșeni în cadrul Campionatelor Naționale de lupte la probele individuale a categoriei Copii, competiție denumită „Născut pentru lupte”, desfășurată la sfârșitul săptămânii la Pitești. Cu un număr de cinci medalii și alte cinci clasări pe locuri fruntașe s-au întors acasă sportivii trgumureșeni de la Clubul Sportiv Mureșul. Dintre acestea, două au fost de aur, două de argint și una de bronz. Locul I l-au obținut Nagy István (25 kilograme) și David Metea (la 53 kilograme), locurile secunde le-au reușit Graef Csenge (18 kg) și Révész Alexander (32 kg.), iar medalia de bronz i-a revenit lui Sövér Hanna-Orsolya (28 kg.). Aproape de podium s-au mai aflat Man Ana-Ecaterina (locul 4 la 24 kg.), Maxim Eszter (37 kg), Tamás Albert-Gyula (29 kg.), Sánta Roland (32 kg.) și Varga Szilárd (42 kg.), toți clasați pe locul 5. Colecția de medalii ale mureșenilor a fost completată cu una de argint a lui Paul Pogăceanu (53 kg.), una de bronz a lui Edi Cosma, ambii de la CSȘ Târgu-Mureș alte două de către luptătorii Clubului Sportiv Școlar din Reghin, argint prin Man Yanis și bronz prin Horvath Darius, în timp ce Moldovan Lucas s-a clasat pe locul 5.