Share
Home / Reghin / Performanța sportivă și artistică premiată la Reghin

Performanța sportivă și artistică premiată la Reghin

Ediția din acest a Zilelor Reghinului, eveniment organizat de Primăria și Consiliul Local al Municipiului Reghin în perioada 9-15 iulie, a fost prefațată  duminică, 8 iulie, la Casa de Cultură Municipală „Eugen Nicoară” cu prilejul Galei  Sportului Reghinean, eveniment organizat în colaborare cu Asociația Sportul pentru toți din Reghin. Au fost premiați de către organizatori . În cadrul galei 204 sportivi au primit diplome personalizate, medalii  şi premii în bani .

Baschetul, sport cu multiplii campioni

În prima parte a galei au fost premiați sportivii cu rezultate deosebite la baschet , cross și șah, primii fiind sportivii Liceul Tehnologic Lucian Blaga + CSS Reghin, cu 7 medalii, 7 arginturi naționale și două titlului județene după cum urmează:  Cirilescu Cristina și Chiciudean Raluca Baschet -Locul I faza județeană a Olimpiadei sportului școlar la baschet,Pop Lucia, Crăciun Iulia ,Gheorgilaș Roxana ,Cota Andreea , Pop Iulia , Moldovan Claudia șiVass Krisztina – Baschet, Locul II Faza Națională.

Elevii Liceului Tehnologic „Petru Maior”  premiați la secțiunea baschet au fost următorii : Suciu Dragoș Cătălin, Haja Dragoș Adrian, Ciurba Alexandru Ilie, Grama Alex, Cengher Cristian Alex, Mare Andrei, Crișan Zachei,Dan Baschet,Giurgiu Sorin, Claudiu Baschet: Locul II Faza Județeană

În competițiile de cros, elevii Liceului Tehnologic „Petru Maior” s-au evidențiat prin Bărdășan Vasile Răzvan, Locul I la Faza județeană.

Una din școlile cu tradiție în baschet, Gimnaziul „Alexandru Ceușianu” i-a avut printre premiați pe Airinei Ioana, Condriuc Patricia, Ercean Ariana,Luca Alexandra,Matei Adelina,  Mircea Paula, Mircea Viana, Bugnariu Alexia, Moldovan Natalia, Pap Miruna, Pușcaș Sorana, Radu Cosmina, Sabău Andreea, Șomodi Denise, Suciu Mădălina,  campioni naționali la  baschet.

La secțiunea șah, îl regăsim printre evidențiați pe Ognean Mihnea, Campion Național. Tot la baschet, dar la Clubul „Baby Baschet” , s-au numărat printre premiații galei Magyarosi Giulia, Buta Sidonia Fulop Antonia Farkas Paula Suciu Luiza Baciu Mara Crăciun Irina Gal Hanna Badiu Antonia Mozsi Larisa Friciu Paula Pescaru Lavinia Friciu Ramona Moișan Cezara,   Locul III la Faza Națională.

Școala Gimnazială Augustin Maior + Școla de Muzică și-a premiat campionii printre care se reamarcă Grindeanu Ana, Lircă Sara Alexandra și Palko Ioana: Premiul I Campionat național de balet, Bucur Sabău Anna Sofia balet Premiul II –Faza Națională și Farcaș Dariana Maria, Locul III- Campionatul Național de balet.

La categoria Dans Sportiv, au primit aplauze Dărăban Ioana Georgiana,Vicecampion național latino la Campionatul Național TG.Mureș,Iacob David Alexandru, Vicecampion național  latino-Campionatul Național Tg.Mureș, alături de Niculescu Amalia, Botărel Diana, Bumbu Tudor, Dan Daniela Maria,Todoran Radu David, Sasebeș Andrei Claudiu, finaliști la Campionatul Național.

La categoria Ju-jitzu,premiat a fost Tamas David ,elev al Şcolii Gimnaziale „Augustin Maior”, campion balcanic.

Cei mai talentați artiști

Cei mai tineri artiști, olimpicii Şcolii de Muzică au fost Ganea Rut –Pian, Premiul I – Concurs Euroregional ORPHEUS Târgu-Jiu, Muste Victor – Vioară,  Premiul I Festival Bach –Cluj Napoca ( Concurs Internațional),Premiul II Concurs Sigismund Toduță, Șerbănați Villalva Briones Emanuela –Pian, Premiul I -Concurs Național Șansă Egala Tg. Mureș,Premiul de aur- Concurs Internațional Ungaria,Premiul I-Concurs Internațional Piano-Artis, Premiul I Festival Bach –Cluj Napoca ( Concurs Internațional), Premiul special al juriului pentru cel mai bun elev clase primare – Concurs Internațional Piano-Artis Iași, Premiul I – Concurs Euroregional Orpheus  Tg Jiu, alături de Szabo Sara Anina –Vioară, Premiul III – Concurs Național Șansă Egală Tg. Mureș.

Școala Gimnazială„ Florea Bogdan” ia avut printre premiați  pe Fekete Alex Marcel -Rugby-Locul I județ ,Varodi Vasile,Morar Raul Gabriel, Biro Paul Adrian, Banyoi David Marian, Moldovan Alesia Maria, Chiorean Sara Maria, Chirteș- Belean Luana, Cășvean Alexia Maria, Csuma Maria Ioana, Matei Andreea Marcela, Moldovan Ioana Diana,Adrian Pop Paul, Zajzon Cristina – Educație rutieră,  Locul I Faza județeană.

Handbaliștii Clubului  Sportiv Școlar Reghin Moldovan Răzvan,Varodi Darius, Moisin Laurențiu, Suciu Iulian, Holircă Bogdan, Varodi Andrei, Bîndilă David Șut David Romanți David, Suciu Alexandru, Mailat Eduardo, Țintoșan Paul, Cotoi Marian, Elvedi Rareș, Nădășan Darius, Teslovan Cristian, Dan Nicolae, Vlad Andrei, Rișcă Ovidiu, Biro Paul, Csegedi Alexandru, Cobuț Vasile ,Varodi Vasile. Moisin Silviu, Dan Radu,Petrea Rian, Ormenișan Bogdan, Botoș Luca, Bărdășan Darius, Brassai Zoard, Farcaș  Tudor, Kislaki Robert, Ilieș Darius au primit aprecierea organizatorilor pentru Locul II obținut la Faza județeană, iar colegii lor de la fotbal, Cociș Andrei, Bădin Bogdan, Leonte Horațiu, Bădin Dragoș, Șular Bogdan, Moldovan Alin, Rehboghen Cristian, Farcaș Alex, Chiorean Răzvan Nicolae,Horvath Petru, Baci Luchian, Chirteș Marius, pentru Locul III la Faza județeană.

Școala Gimnazială „Florea Bogdan” s-a evidențiat și ea în competițiile de fotbal prin      Moldovan Raul, Pașca Paul Augustin, Pop Mihai Radu, Szekely Adrian, Gal Attila, Hărșan Paul Vasile, Macarie Darius Mircea, Matache Samson, Banc Antonio, Moldovan Rareș Andrei și Ștef Alexandru Darius pentru Locul III la Faza județeană.

Fotbaliștii, nelipsiți din cadrul galei

CSM „Avântul” i-a avut la secțiunea Fotbal  premiați pe Dan Andrei,Farcaș Bogdan, Moldovan Rareș, Portik Norbert, Dobai Robert, Nica Fabian, Somodi Alex, Szekely Adrian, Szocs Endre, Florea Sergiu, Florea Sergiu, Farcaș Alexandru, Moldovan Raul, Pașca Paul, Kiss Marius, Bendjamin Simon pentru titlul de vicecampioni județeni,iar colegii de la Asociaţia Clubul Sportiv  Best Kids , Aszalos Krisztian ,Holircă Sebastian Mario, Marinescu Rareș Antonio, Grama Flavius, Florea Horațiu Valentin, Bițiușcă Cătălin Mihai, Baba Carlos Bogdan, Szocs Lazlo, Păcurar Gabriel, Iluț Sergiu, Cojocar Marius, Cizmas Patrik, Sămărtean Radu, Florea Alexandru Cristian au fost premiați pentru Locul II la  Faza zonală.

La secțiunea Culturism au fost premiați sportivii Clubului Sportiv Voința Sebastiano, Bompa Ciprian, Locul I Cupa României ,Rânja Dragoș, finalist la Campionat Național și Todoran Dariu, finalist la Campionat național , sportivii Clubului  Înțeleptciune și Forță Rus Vasile Bogdan -Karate kyokushinkai, Locul III – Campionat Național, Moldovan Alexa -Karate kyokushinkai, Locul II Campionat zonal și sportivii Club Sportiv Red Dragon: Baranka Lajos Paul- Ju-jitsu, Locul I Campionat Național, Antal Alessandro Robert-  Ju-jitsu, Locul I Campionat Național, Marinescu Codrin- Ju-jitsu, Locul II  Campionat zonal,Sepsi Akos Huba -Ju-jitsu, Locul I Campionat zonal, Nițu Paul Adrian Kumite –self defens,  Locul I –Cupa Intercontinentală din Ungaria – persoane cu disabilități, Bucur Daniel +  sportivul asistent Halațiu Narcis Kumite –self defens Locul I –Cupa Intercontinentală din Ungaria – persoane cu disabilități,

Csiki Arpad + sportivul asistent Sepsi Akos Huba Kumite –self defens, Locul III Cupa Intercontinentală din Ungaria ,Huduleț Alexandru+ sportivul asistent Baranka Lajos Paul,  Locul III – Cupa Intercontinentală din Ungaria.

Au mai fost premiați Boga Delia,  Karate WKF, Campioană europeană karate , Locul I – Campionatul Național de Karate , Merdar Irina karate Locul I – Campionatul Național de Karate,Locul III- Campionatul European de Karate din cadrul Club Sportiv Master Karate Do.

Premii pentru școala de lupte de la CSS Reghin

Liceul Tehnologic „Lucian Blaga”, Club Sportiv Școlar Reghin- secția lupte s-a numărat printre premiați prin Simon Lorand -Lupte libere Locul I național, Man Ianis – Lupte libere Locul II național,Păcurar Andrei -Lupte libere, Locul III național,Biblia Robert -Lupte libere ,Locul III național,Grama Cecilia -Lupte libere,Locul III Campionatele naționale școlare,Sainar Natalia Lorena -Lupte libere, Locul III Campionatele naționale școlare, Hurducas Bianca – Lupte libere ,Locul III Campionatele naționale școlare, Geczi Lajos Norbert -Lupte libere, Locul II Campionatele naționale, Janosi Iulia -Lupte libere, Finalist, Sas Darius- Lupte libere, Locul I – campion județean, Cioloca Alex -Lupte libere, Locul I campion județean,Moldovan Lucas -Lupte libere,Locul I campion județean, Horvath Darius -Lupte libere, Locul I campion județean, Udilă Raul -Lupte libere, Locul I campion județean, Luerian Aurelian -Lupte libere, Locul I campion județean mBerecki Kinga- Lupte libere, Locul I campion județean,Rad Mihaela -Lupte libere, Locul I campion județean.

La Tenis de masă, premiat a fost Cueșdean Rareș Lucian din cadrul Clubului  Sportiv „Arena” , Locul III- Campionat Național Individual Juniori.

Printre premiații galei sau mai numărat Anti David Andrei –Sanie, Locu I Faza județeană, Păcurar Alexandra Diana- Sanie, Loc I Faza  județeană,din cadrul  Asociației „Sportul pentru toți” din Reghin.

Share

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere! Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii

Regurile de preluare a articolelor

Acest articol este proprietatea Cotidianului Zi de Zi și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.

De asemenea, verificati

Foto, Video: Medicina și Muzica și-au dat mâna la Reghin

Fundația Medicina și Muzica din București, Primăria Municipiului Reghin, Consiliul Județean Mureș,  cu sprijinul  Prințului …

Share
Share