Festivalul Sighișoara Medievală debutează vineri, 27 iulie, cu parada de deschidere. Parada va începe la ora 16.30 și se va încheia la ora 18.
Programul din acest an poate fi consultat mai jos sau îl puteți descărca dând click pe PROGRAM FESTIVAL SIGHISOARA MEDIEVALA 2018
PROGRAM FESTIVAL SIGHISOARA MEDIEVALA 2018
Maeștrii de Ceremonie :
Gabriel APOSTOL
Cosmin ȘOFRON
Vornic toboșar:
Dorin STANCIU
VINERI 27.07.2018
Centrul Municipiului – Cetatea Medievala
16:30 – 18:00 PARADA DE DESCHIDERE
Piața Mare a Cetății
16:00–16:30 Vernisaj Expoziție Itinerantă de Fotografie – COMORILE ROMÂNIEI – ILIE TUDOREL
18:00–18:45 Concert de muzică medievală CAPELLA ALL’ANTICO – Polonia
18:50–19:35 Concert de muzică medievală și renascentistă HUNIADI CANTORES – Hunedoara
19:40–20:25 Concert de muzică medieval și tradițională TRUVERII – “De drag de domnițe”
20:30–21:15 Concert de muzică medievală
CIMPOIERII DIN TRANSILVANIA – Hunedoara
21:20 – 22:10 Concert de muzică medieval și tradițională BORDO SARKANY – Ungaria
Tabăra Cavalerilor – Piața Muzeului
14:30-20:30 Activități de tabără
15:30-16:00 Jonglerii cu steaguri
ARTGOTICA – Sibiu
18:15-18:50 spectacol cu cavaleri
STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA
19:00-19:35 spectacol cu cavaleri
TERRA ULTRASILVANA – Brașov
19:45-20:20 spectacol cu cavaleri
PALADINII DE TERRA MEDIES – Mediaș
20:30-21:05 spectacol cu cavaleri
SCUTIERII DE MÜHLBACH – Sebeș
Tabăra Comedianților – Piata Rățuștelor
12:30–13:00 Atelier deschis
CURTEA COMEDIANȚILOR – Dansuri Istorice
15:00–15:30 Atelier deschis
CURTEA COMEDIANȚILOR – Jocuri teatrale
15:30–16:00 Atelier deschis
TRUVERII – Muzica trubadurilor
18:10-19:00 Teatru commedia dell’arte
SKEPSIS – Alba Iulia –
19:00-19:10 Farsă Medievală
Compania de Artă STUDIO 24 – București
19:15-19:40 Atelier deschis
NOSA – Bistrița – dansuri medievale
19:45-20:25 Tetaru
TEATRUL STRADA – Brașov – Misterul Cavalerilor
20:45-21:15 Atelier de magie
MAGITOT – București
21:20-22:10 Teatru de umbre
Compania PETER PAN – Povestiri din Canterbury
Tabăra Atelierelor – Piața Cismarilor
12:30-13:00 Ateliere Copii
MEDIEVAL ART / CIRCENSIUM HISTORIAE
13:00-13:30 Atelier de caligrafie medievală
ASOCIATIA TIHOMIR – București
13:30-14:00 Ateliere Copii
MEDIEVAL ART / CIRCENSIUM HISTORIAE
18:10-19:00 Ateliere Copii
MEDIEVAL ART / CIRCENSIUM HISTORIAE
19:00-19:30 Atelier de caligrafie medievală
ASOCIATIA TIHOMIR – București
19:30-20:00 Teatru Medieval
KARAVANA DEL SOL / MEDIEVAL ART
20:00-20:30 Ateliere Copii
MEDIEVAL ART / CIRCENSIUM HISTORIAE
Arena Cavalerilor – Piața Sigma
18:30-19:00 Jonglerii cu steaguri
ARTGOTICA – Sibiu
19:00-20:30 Tir cu arcul pentru copii
TERRA ULTRASILVANA / STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA / ASOCIAȚIA TIHOMIR
20:30-21:00 Dansuri Medievale
NOSA – Bistrița
21:00-21:30 Atelier de dansuri medievale
NOSA – Bistrița
21:40-22:30 Spectacol de jonglerie cu foc
ARTGOTICA – Sibiu
SÂMBĂTĂ 28.07.2018
Piața Mare a Cetății
10:30-11:15 spectacol cu cavaleri
STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA
11:25-12:15 spectacol cu cavaleri
PALADINII DE TERRA MEDIES – Mediaș
12:20-13:00 spectacol cu cavaleri
TERRA ULTRASILVANA – Brașov
14:30-15:00 Concert stradal
Menestrelii Festivalului
17:00-17:30 Dansuri medievale
NOSA – Bistrița
17:30-18:20 Concert de muzică medievală și tradițională
TRUVERII – București – Legendele Cavalerilor
18:30-19:20 Concert de muzică medievală
CIMPOIERII DIN TRANSILVANIA – Hunedoara
19:30-20:20 Concert de muzică medievală
SPIRITUAL SEASON – Ucraina
20:30-21:20 Concert de muzică medievală
BORDO SARKANY – Ungaria
Tabăra Cavalerilor – Piața Muzeului / Biserica Mănăstirii
10:30-13:00 Activități de tabără
15:00-20:30 Activități de tabără
15:00-15:30 Jonglerii cu steaguri
ARTGOTICA – Sibiu
15:30-15:50 Teatru itinerant – Tristan și Isolda
ACTUL 1 – Bătălia
CURTEA COMEDIANȚILOR, CAVALERI
16:00-16:45 spectacol cu cavaleri
PALADINII DE TERRA MEDIES – Mediaș
16:50-17:45 spectacol cu cavaleri
TERRA ULTRASILVANA – Brașov
17:40-18:25 spectacol cu cavaleri
STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA
18:30-19:00 spectacol cu cavaleri
SCUTIERII DE MÜHLBACH – Sebeș
Tabăra Comedianților – Piata Rățuștelor
10:30-11:00 Teatru pentru copii
Teatrul STRADA – Brașov – Pinocchio
11:00-11:40 Teatru interactiv pentru copii
Compania de Artă STUDIO 24 – București – Păcală
11:40-12:30 Teatru cu păpuși
Compania PETER PAN – Câmpina – Hansel și Gretel
12:30-13:00 Spectacol cu copii
Tabăra Medievală A FI – Sighișoara
13:30-14:20 Teatru cu păpuși
TEATRUL PENTRU TOȚI – Prințul și vrăjitoarea
14:20-15:00 Atelier deschis
CURTEA COMEDIANȚILOR – Jocuri teatrale și Pictură pe față
16:00-16:30 Atelier deschis
NOSA – Bistrița – dansuri medievale
16:30-16:45 Farsă Medievală
Compania de Artă STUDIO 24 – București
16:45-17:05 Teatru itinerant – Tristan și Isolda
ACTUL 2 – Renasterea
CURTEA COMEDIANȚILOR
17:20-17:50 Atelier de magie
MAGITOT – București
18:00-18:50 Teatru commedia dell’arte
SKEPSIS – Alba Iulia –
19:00-19:15 Farsă Medievală
Compania de Artă STUDIO 24 – București
19:30-20:00 Atelier deschis
CURTEA COMEDIANȚILOR –
Jonglerii cu poiuri, pictură pe față
20:00-20:30 Jonglerii cu steaguri
ARTGOTICA – Sibiu
20:30-21:00 Atelier deschis
CURTEA COMEDIANȚILOR – Păpuși
21:30-22:00 Teatru de umbre
Compania D’ARTAMY – Tristan și Isolda
Tabăra Atelierelor – Piața Cismarilor
10:30-13:30 Ateliere copii
11:30-12:30 Teatru medieval
TEATRUL POPULAR SIGHIȘOARA
– Procesul Vrăjitoarei Carolina din Criș
12:30-13:00 Teatru cu marionete
KARAVANA DEL SOL – Chile
13:00-13:30 Teatru pentru copii
Teatrul STRADA – Brașov
Jack și vrejul de fasole
15:30-20:30 Ateliere copii
15:30-16:00 Miniconcert muzică medievală
KARAVANA DEL SOL – Chile
16:00-17:00 Ateliere Copii
MEDIEVAL ART / CIRCENSIUM HISTORIAE
17:00-17:30 Atelier de caligrafie medievală
ASOCIATIA TIHOMIR – Bucuresti
Arena Cavalerilor – Piața Sigma
11:00-14:00 Diferite activități pentru copii (tir cu arcul, aruncat cu toporul, expoziție de animale, tiroliană, plimbări cu ponei)
12:30-14:00 Tir cu arcul pentru copii
TERRA ULTRASILVANA / STRAJERII CETĂȚII BISTRIȚA / TIHOMIR
18:00-18:30 Jonglerii cu steaguri
ARTGOTICA – Sibiu
18:30-19:30 – Incercările Cavalerilor
TERRA ULTRASILVANA / STRAJERII CETĂȚII BISTRIȚA / TIHOMIR
19:30-20:00 Teatru itinerant – Tristan și Isolda
ACTUL 3 – Turnirul
CURTEA COMEDIANȚILOR, CAVALERI
20:00-20:30 Dansuri Medievale
NOSA – Bistrița
20:30-21:30 Spectacol cu cai
BASME CU CAI – Baba Samca, Talpa Iadului
21:30-22:20 Spectacol de jonglerie cu foc
PALADINI DE TERRA MEDIES – Mediaș
Turnul Artelor – Turnul Fierarilor
14:30-15:15 Conferință
Povești medievale despre Dracula Voivod,
dr. Liviu Cîmpianu
15:30-16:10 Teatru de umbre
Compania PETER PAN – Povestirile din Canterbury
16:15-17:00 Concert de muzică renascentistă
Cristi Lazăr, lăută și Mihai Cohal, tenor
Lumea lui Dowland
19:30-20:15 Recital teatralo-gastronomic medieval
IOANA CRĂCIUNESCU și PEDRO NEGRESCU,
Alchimie 1
Sala Sander
13:45 Conferință
Începuturile Festivalului Medieval
regizor Mihai Serghei TODOR
14:30 Conferință
Despre trubaduri și instrumentele lor
Nicolae SZEKELY – Hunedoara
15:00 Concert de lăută
Nicolae SZEKELY – Hunedoara
18:30 Concert de muzică medieval
Cappela all Antico – Polonia
DUMINICĂ 29.07.2018
Piața Mare a Cetății
11:00-11:45 spectacol cu cavaleri
SCUTIERII DE MÜHLBACH – Sebeș
11:45-12:30 spectacol cu cavaleri
STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA
12:30-13:15 spectacol cu cavaleri
TERRA ULTRASILVANA – Brașov
13:15-14:00 spectacol cu cavaleri
PALADINII DE TERRA MEDIES – Mediaș
15:30-16:00 Concert stradal
Menestrelii Festivalului
16:00-16:30 Jonglerii cu steaguri
ARTGOTICA – Sibiu
16:30-17:00 Teatru itinerant – Tristan și Isolda
ACTUL 6 – Steagurile
CURTEA COMEDIANȚILOR, ARTGOTICA
17:00-17:50 Concert de muzică medievală și renascentistă HUNIADI CANTORES – Hunedoara
18:30-18:50 Concert de muzică medievală
SPIRITUAL SEASON – Ucraina
19:00-19:50 Concert de muzică medievală și tradițională
TRUVERII – București – Legendele Cavalerilor
20:00-21:00 Concert de muzică medievală
BORDO SARKANY – Ungaria
Tabăra Cavalerilor – Piața Muzeului / Biserica Mănăstirii
10:30-13:00 Activități de tabără
13:00-13:30 Farse cavalerești
STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA
13:30-14:00 Dansuri medievale
NOSA – Bistrița
14:00-14:20 Teatru itinerant – Tristan și Isolda
ACTUL 4 – Nunta
CURTEA COMEDIANȚILOR, CAVALERI, NOSA
15:30-20:00 Activități de tabără
15:40-16:25 spectacol cu cavaleri
PALADINII DE TERRA MEDIES – Mediaș
16:35-17:20 spectacol cu cavaleri
TERRA ULTRASILVANA – Brașov
16:30-18:15 spectacol cu cavaleri
STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA
18:30-19:20 spectacol cu cavaleri
SCUTIERII DE MÜHLBACH – Sebeș
19:30-20:00 Jonglerii cu steaguri
ARTGOTICA – Sibiu
21:15-21:45 Atelier de dansuri istorice
Curtea Comedianților –
Dansul Principelui de Transilvania
21:45-22:00 Videomaping pe Turnul cu Ceas
RADU IGNAT – Sibiu
Legende medievale
22:00-22:15 concert medieval stradal
Menestrelii Festivalului
22:15-22:30 Parada cu făclii
coborâre din Cetate
Tabăra Comedianților – Piata Rățuștelor
11:00-11:30 Teatru pentru copii
Teatrul STRADA – Brașov – Jack și vrejul de fasole
11:30-12:00 Teatru cu păpuși
Compania PETER PAN – Câmpina – Hensel și Gretel
12:00-12:40 Teatru interactiv pentru copii
Compania de Arta STUDIO 24 – București – Păcală
12:40-13:30 Teatru cu păpuși
TEATRUL PENTRU TOȚI – Prințul și vrăjitoarea
13:30-14:00 Teatru cu păpuși
Compania PETER PAN – Câmpina – Păcală
14:45-15:00 Farsă Medievală
Compania de Artă STUDIO 24 – București
15:00-15:30 Atelier de muzică
Menestrelii Festivalului
15:45-16:00 Teatru itinerant – Tristan și Isolda
ACTUL 5 – Lamentațiile lui Tristan
CURTEA COMEDIANȚILOR
16:00-16:30 Dansuri Medievale
NOSA – Bistrița
17:00-17:30 Commedia dell’arte
IL LUOGOIN BUIO
17:40-18:00 Farsă Medievală
Compania de Artă STUDIO 24 – București
18:00-18:50 Teatru commedia dell’arte
Teatrul SKEPSIS – Alba Iulia –
19:00-20:00 Teatru cu păpuși
UNATC – Licență păpuși
La Fantasia – Una storia dei zanni
20:00-20:30 Atelier deschis
CURTEA COMEDIANȚILOR
Jonglerii cu poiuri și dansuri istorice
Tabăra Atelierelor – Piața Cismarilor
10:30-13:30 Ateliere copii
12:30-13:00 Teatru pentru copii
Teatrul STRADA – Brașov
Jack si vrejul de fasole
13:00-13:40 Teatru medieval
TEATRUL POPULAR SIGHIȘOARA
Procesul Vrăjitoarei Carolina din Criș
13:40-14:10 Teatru cu marionete
KARAVANA DEL SOL – Chile
16:00-19:00 Ateliere copii
16:00-16:30 Miniconcert muzică medievală
KARAVANA DEL SOL – Chile
Arena Cavalerilor – Piața Sigma
11:00-14:00 Diferite activități pentru copii (tir cu arcul, aruncat cu toporul, expoziție de animale, tiroliană, plimbări cu ponei)
12:30-14:00 Tir cu arcul pentru copii
TERRA ULTRASILVANA / STRAJERII CETĂȚII BISTRIȚA / TIHOMIR
14:00-14:30 Concurs tir cu arcul amatori
18:00-18:30 Jonglerii cu steaguri
ARTGOTICA – Sibiu
18:30-19:00 Concurs tri cu arcul cavaleri
19:00-20:30 Incercarile Cavalerilor – TERRA ULTRASILVANA / STRAJERII CETĂȚII BISTRIȚA / TIHOMIR
20:30-21:30 Spectacol cu cai
TEUTONII TRANSILVANIEI
21:45-22:30 Spectacol de jonglerie cu foc
SIRIUS – Bistrița
22:30-22:45 INCHIDERE
Turnul Artelor – Turnul Fierarilor
15:00 Concert de lăută
Nicolae SZEKELY – Hunedoara
16:00 Teatru de umbre
Compania D’ARTAMY – București – Tristan și Isolda
19:00-19:50 Recital teatralo-gastronomic medieval
IOANA CRĂCIUNESCU și PEDRO NEGRESCU,
Alchimie 2
Sala Sander
13:00 Conferință
Legende medieval din Sighișoara
dr.Nicolae TEȘCULĂ
14:00 Concert de lăută
Cristi LAZĂR – Hunedoara
15:00 Recital extraordinar de poezie medievală
COSMIN ȘOFRON
Legende cu vers pentru oameni cu ghies