Share

Home / Sport / Trei echipe, un singur gol și un punct în Liga III

Trei echipe, un singur gol și un punct în Liga III

În etapa inaugurală a Ligii III de fotbal, niciuna dintre cele trei reprezentante ale județului Mureș care activează în seria V nu a reușit să obțină victoria. Debutantă în acest eșalon, MSE Târgu-Mureș a fost singura care a reușit să înscrie, dar a cedat pe teren propriu cu 1-2 în fața maramureșenilor de Fotbal Club Comuna Recea. Târgumureșenii au reușit să egaleze la 1 în debutul reprizei secunde, prin Borbely Roland, care a înscris în minutul 47, dar Viorel Chinde a reușit dubla în minutele 36 și 72, obținând pentru oaspeți cele 3 puncte. Tot pe teren propriu a evoluat și Avântul Reghin, care au obținut și singurul punct al mureșenelor, remizând fără gol înscris partida susținută cu sătmărenii de la Unirea Tășnad. În deplasare a evoluat CS Iernut, care a fost surclasată de Minaur Baia Mare, scor 5-0 în favoarea gazdelor.

A fost așadar un debut cu stângul pentru echipele mureșene, care ar putea obține totuși puncte în etapa a II-a de la sfârșitul acestei săptămâni. Pe teren propriu va evolua CS Iernut, împotriva formației Unirea Dej, care a remizat acasă, 3-3 cu AFC Odorheiu Secuiesc. Avântul Reghin poate recupera punctele pierdute la Râșnov, cu Olimpic Cetate din localitate, depășită cu 0-4 în etapa inaugurală de AFK Miercurea Ciuc, tot pe teren propriu. MSE Târgu-Mureș se va deplasa la Mediaș, unde va întâlni echipa secundă de la Gaz Metan, învinsă în prima rundă cu 1-0 la Turda de Sticla Arieșul. Așadar, cele trei echipe mureșene au obținut un singur punct și vor susține partide în etapa a II-a cu trei adversare care au reușit la rândul lor un singur punct. MSE va juca vineri, 31 august, ora 18.00, iar Avântul și CS Iernut vor evolua sâmbătă, 1 septembrie, ora 17.00. Prima confruntare mureșeană va avea loc în etapa a VI-a, în 29 septembrie, la Reghin, unde se va deplasa MSE.