Trei luptători mureșeni medaliați la Balcaniadă Sport
  • 160 Vizualizări

Trei luptători mureșeni medaliați la Balcaniadă

Dintre cei șase luptători târgumureșeni care au fost prezenți la Campionatele Balcanice rezervate cadeților (sportivi cu vârsta sub 15 ani), trei au reușit să urce pe podiumul de premiere al întrecerilor disputate la Sarajevo, în Bosnia-Herțegovina. Cei trei medaliați fac parte din Clubul Sportiv Școlar, pregătiți de antrenorii Vlad Dragoș, Fazakas Csaba și Gyarmati Ferenc. Cel mai valoros rezultat l-a obținut Georgiana Lircă. Ea a cucerit medalia de aur la categoria 54 kilograme, devenind campioană balcanică. Colegul ei de club Csiki Ervin a urcat pe treapta a doua a podiumului, cucerind medalia de argint la categoria 57 kilograme, iar Alex Mătea și-a adjudecat bronzul la categoria 60 kilograme. Alți doi luptători ai CSȘ-ului, Nyulás Elöd și Biro Krisztián s-au aflat aproape de o clasare pe podium, ambii clasați pe locurile IV la categoriile 65, respectiv 71 kilograme. Al șaselea spotiv al delegației târgumureșene, Böjte Benjamin, legitimat la Clubul Sportiv Mureșul și antrenat de către Márton Jozsef nu a fost departe nici el de a obține o medalie, fiind clasat pe locul V la categoria 38 kilograme.