Liderul din Liga IV învins, ludușenii pot profita Sport
  • 274 Vizualizări

Liderul din Liga IV învins, ludușenii pot profita

După trei etape disputate în seria Mureș din Liga IV Elite la fotbal, trei echipe au reușit să obțină tot atâtea victorii. Două dintre acestea, ambele nou înființate, Unirea 2018 Ungheni și CSM Târgu-Mureș s-au întâlnit în joc devansat cu trei zile, în etapa a IV-a, pe terenul târgumureșenilor. Devansarea s-a datorat faptului că pe același teren urmează să se joace vineri și sâmbătă alte două partide. Vineri, de la ora 17.00, în Liga III, MSE Târgu-Mureș întâlnește în etapa a V-a Olimpic Cetate Rânov, iar sâmbătă de la ora 15.00, în Liga I, sibienii de la AFC Hermannstadt primesc vizita campioanei CFR Cluj, partidă din etapa a IX-a.

Lupta pentru prima poziție continuă

Formația din Ungheni se afla în fruntea clasamentului datorită golaverajului superior, iar Mureșul Luduș putea profita în cazul unei remize, dar și cu victoria la limită a oricăreia. Ludușenii se aflau între cele două, cu golaveraj apropiat și urmează să joace la Acățari, unde formația locală nu este tocmai una în fața căreia se poate face golaveraj. Jocul de pe Trans Sil a fost deschis oricărui rezultat, unul echilibrat, disputat cu multă încrâncenare, chiar exagerată în unele momente. CSM a condus la pauză cu 1-0, dar s-a văzut egalată încă din al doilea minut de la realuare, în urma unei lovituri de colț și a tremurat până la final. Mai mult, din minutul 66 echipa anrenorilor Seches Carol și Constantin Lungu a evoluat în inferioritate numerică, după ce Robert Candrea a văzut direct cartonașul roșu în urma unei intrări dure la mijlocul terenului. După doar cinci minute târgumureșenii au beneficiat de un penalty transformat cu siguranță de Victor Astafei și până la final au avut perioade în care se puteau desprinde, dar și faze în care formația din Ungheni a fost aproape de egalare. Unii au apreciat că au și reușit acest lucru în penultimul minut, inclusiv tabela a indicat 2-2, dar a fost „gol turcesc”, mingea ajungând în plasa laterală în afara porții. Au fost minute jucate pe contre, în care se putea întâmpla orice, minute în care CSM a avut și ocazii de desprindere, dar și în care a tras de timp pentru a-și păstra avantajul fragil. Târgumureșenii trec până sâmbătă pe prima poziție, dar Mureșul Luduș îi poate detrona cu o victorie la Acățari, indiferent de scor.

Tot miercuri s-a disputat și restanța din prima etapă dintre ACS Sâncrai Nazna și Viitorul Ungheni, încheiată 4-1 pentru gazde, care urcă în prima jumătate a clasamentului, dar cu o deplasare dificilă la Miercurea Nirajului. Un alt joc atractiv al etapei de sâmbătă este cel de la Rușii Munți, unde Mureșul din localitate întâlnește formația din Sovata, o partidă dintre două obișnuite ale locurilor fruntașe.