Etapă cu surprize în Liga IV Elite Sport
  • 336 Vizualizări

Etapă cu surprize în Liga IV Elite

După ce liderul primelor etape Unirea Ungheni a fost schimbat în etapaprecedentă, runda a V-a se anunța una relativ echilibrată, cu dueluri între echipe aflate în aceeași zonă a clasamentului. A fost o etapă în care s-au înregistrat unele surprize, unele chiar dacă doar prin proporțiile scorului. Surpriza etapei poate fin considerată victoria formației Raza de Soare Acățari, victorioasă la Sovata, care câștiga în etapa trecută la fosta campioană și câștigătoarea ultimei faze județene din Cupa României, Mureșul Rușii Munți. Raza de Soare confirmă dealtfel, după ce a cedat cu greu în fața fruntașelor în primele etape, dar au avut parte doar de adversare bine cotate. O victorie scontată a fost a celor de la ASC Sărmașu, care au obținut al doilea succes a ediției în fața „lanternei” Gaz Metan Daneș și a urcat în prima jumătate a clasamentului.

Victorii scontate ale fruntașelor

La fel ca și Unirea Ungheni, noul lider Mureșul Luduș nu a avut probleme în a se impune în fața celei de-a doua echipe din Ungheni, dar mutată în cmuna Gheorghe Doja, 6-1 cu Viitorul. Nu același lucru se poate spune despre CSM Târgu-Mureș, care a avut mult de lucru pe terenul din Nazna (foto). Echipa antrenorilor Seches Carol și Constantin Lungu a învins cu 5-2, dar a reușit să se desprindă în câștigătoare abia după pauză, cu o „triplă” și un assist Astafei. Acesta a înscris în minutele 20, 69 și 75, celelalte două goluri fiind reușite de Birtalan (min. 62) și Ferfelea (min. 70). Cu o în verșunare obișnuită în fața fruntașelor, ACS Sâncrai Nazna a reușit să egaleze la 1 în minutul 37 și a redus diferența în minutul 84, luptând cu multă ardoare până la fluierul final.

În clasament, după cele cinci etape se poate observa o schimbare majoră în privința raportului de forțe, cu trei echipe nou înființate aflate în plutonul fruntaș și foste funtașe în subsol.