Seria victoriilor continuă pentru baschetbaliști Sport
  • 75 Vizualizări

Seria victoriilor continuă pentru baschetbaliști

Echipa masculină de baschet CSM Târgu-Mureș a obținut cel de-al cincilea succes al sezonului în partide oficiale. După „tripla” cu Phoenix Galați, două în Cupa României și una în campionat, urmată de victoria cu CSM Sighetu Marmației, mureșenii au trecut fără probleme și de CSM Focșani, în partida tur din faza a doua a Cupei României. Echipa antrenorului George Trif a luat o opțiune serioasă pentru calificarea în Cupă după victoria obținută miercuri seara pe terenul celor de la CSM Focșani, scor 94-64 (22-15, 21-19, 32-9, 19-21). După cum o arată și scorul, mureșenii au zburdat pe terenul vrâncenilor, cedând doar ultimul sfert. Victoria la un scor confortabil era deja asigurtă, cu un avantaj de 32 de puncte la ultima pauză și un remarcabil procentaj la aruncările de 3 puncte, cu 11 reușite din 22 de tentative. Pentru ei urmează un nou joc în deplasare, vineri, 19 octombrie, ora 20.30, în etapa a III-a din seria C valorică a campionatului, la Agronomia București. Va urma o nouă „dublă”, cu CSM Focșani, pe teren propriu. Prima va avea loc miercuri, 24 octombrie, în returul Cupei României, iar după doar două zile, vineri, 26 octombrie, cele două se vor întâlni în cadrul etapei a IV-a a campionatului.

În partida de la Focșani marcatorii echipei mureșene au fost: Martinic 21 (3×3), Kalve 20 (1), Engi 14 (4), Sánta 13 (1), Borșa 10, Onea 7 (1), Bölöni 5 (1), Kilyén 2, Ștețca 2.