Sâmbătă, 20 octombrie, a avut loc cea de XXIII-a ediție a Concursului Interjudețean de Matematică „Alexandru-Papiu Ilarian” la care participă elevi din toate județele din Transilvania.
Cu această ocazie, Clubul Rotary Târgu-Mureș a oferit conform unei tradiții deja bine-închegate premii în bani și diplome elevilor de liceu care au luat premiul I la acest concurs.
„Este o tradiție minunată la care participăm cu drag an de an. Rotary susține excelența și considerăm că acei copii care își dau zi de zi silința să fie mai buni, merită un imbold și o compensație pentru eforturile depuse pentru a putea merge mai departe. Numeroși membri Rotary au sau au avut copii elevi la Colegiul Național „Alexandru Papiu-Ilarian” și ne bucurăm să îi sprijinim în demersurile lor de a clădi o generație viitoare care să ducă țara mai departe în direcția cea bună”, a spus Vladimir Polearuș, președintele Rotary Club Târgu-Mureș.
Premiați de ei au fost Lazea Darius Cristian, Colegiul Național „Gheorghe Șincai” Baia Mare (clasa a IX-a), Budura Bogdan, Colegiul Național „Emanuil Gojdu” Oradea (clasa a X-a), Boroica Adrian Ionuț, Colegiul Național „Gheorghe Șincai”, Baia Mare (clasa a XI-a) și Crișan Dragoș, Colegiul Național „Emil Racoviță” Cluj-Napoca (clasa a XII-a).
La final s-au împărțit premii și diplome de către conducerea colegiului „Alexandru Papiu-Ilarian” tuturor câștigătorilor.
Câștigătorii clasei a V-a
Nume și Prenume | Școala | Premiul |
Ciocan Ariana | Colegiul Național Unirea | I |
Cojocnean Dragoș | Școala Gimnazială Tudor Vladimirescu | II |
Deteșan Rareș | Școala Gimnazială „Dacia” | III |
Moldovan Ilinca | Școala Gimnazială „Dacia” | III |
Câștigătorii clasei a VI-a
Nume și Prenume | Școala | Premiul |
Barta Zagoni Csongor | Liceul Teoretic Bolyai Farkas | I |
Onea Adrian | Școala Gimnazială „Romulus Guga” | II |
Zaharia-Stremțan Alexia | Liceul Vocațional de Artă | III |
Câștigătorii clasei a VII-a
Nume și Prenume | Școala | Premiul |
Munteanu Andrei | Școala Gimnazială „Dacia” | I |
Munteanu Tudor | Școala Gimnazială „Dacia” | I |
Borș Alexandru | Școala Gimnazială „Dacia” | II |
Pușcaș Luca | Școala Gimnazială „Dacia” | II |
Varodi Stelian | Școala Gimnazială „Dacia” | III |
Vultur Tudor Ionuț | Școala Gimnazială „Dacia” | III |
Câștigătorii clasei a VIII-a
Nume și Prenume | Școala | Premiul |
Nagy Zsuzsa | Școala Gimnazială Dr. Bernady Gyorgy | I |
Hancu Alexandru Andrei | Școala Gimnazială „Liviu Rebreanu” | II |
Nemes Mara | Școala Gimnazială „George Coșbuc” | III |
Câștigătorii clasei a IX-a
Nume și Prenume | Școala | Premiul |
Lazea Darius Cristian | Colegiul Național „Gheorghe Șincai” Baia Mare | I |
Kacso Chris-Sandor | Colegiul Național „Alexandru-Papiu Ilarian” | II |
Jidavu Daria Maria | Colegiul Național „Emil Racoviță” Cluj-Napoca | III |
Câștigătorii clasei a X-a
Nume și Prenume | Școala | Premiul |
Budura Bogdan | Colegiul Național „Emanuil Gojdu” Oradea | I |
Vaida Radu Andrei | Colegiul Național „Andrei Șaguna” | II |
Gaitan Mihnea Victor | Colegiul Național „Andrei Șaguna” | III |
Ilieș Radu Alexandru | Colegiul Național „Emil Racoviță” Cluj-Napoca | III |
Smausz Marc Eduard | Colegiul Național „Emanuil Gojdu” Oradea | III |
Câștigătorii clasei a XI-a
Nume și Prenume | Școala | Premiul |
Boroica Adrian Ionuț | Colegiul Național „Gheorghe Șincai” Baia Mare | I |
Florea Ciprian | Colegiul Național „Alexandru-Papiu Ilarian” | II |
Coroian A. Vlad-Bogdan | Colegiul Național „Emil Racoviță” Cluj-Napoca | III |
Câștigătorii clasei a XII-a
Nume și Prenume | Școala | Premiul |
Crișan Dragoș | Colegiul Național „Emil Racoviță” Cluj-Napoca | I |
Petridean Andrei | Colegiul Național „Emil Racoviță” Cluj-Napoca | II |
Măcean Marius | Colegiul Național „Alexandru-Papiu Ilarian” | III |
Purcar David | Colegiul Naționa „Unirea” Târgu-Mureș | III |
Elena POLEARUȘ