Baschetbaliștii, victorie reconfortantă în derby Sport
  • 92 Vizualizări

Baschetbaliștii, victorie reconfortantă în derby

În etapa a V-a a grupei valorice C din cadrul Ligii Naționale de Baschet Masculin s-a disputat partida dintre singurele echipe care au obținut patru victorii din tot atâtea partide, ACS Târgu-Jiu și CSM Târgu-Mureș. După evoluții fluctuante ale mureșenilor în primele etape, când au avut emoții pe teren propriu în fața formațiilor pe care tocmai le eliminaseră lejer din Cupa României, Phoenix Galați și CSM Focșani, întâlnirea cu gorjenii se anunța una dificilă. Echipa antrenorului George Trif s-a mobilizat însă exemplar și a dominat de la un cap la altul partida. Au câștigat toate cele patru sferturi și au reușit un rezultat final mai rar întâlnit, cu cifre „rotunde”: 100-60 (25-20, 25-14, 23-16, 27-10). Dacă au „stricat simetria” primelor două sferturi, în ambele cu câte 25 de puncte cu un coș, au completat în ultimul act coșul lipsă, reușind suta.

Fără istoric

Întâlnirea nu a avut practic istoric și nu s-a pus problema învingătoarei. Gorjenii au înscris primul coș, chiar de 3 puncte, prin Berca, dar Martinic a egalat cu un coș completat de o aruncare suplimentară, după care gazdele nu au mai reușit să se afle la conducere pe durata jocului. Mureșenii au preluat inițiativa și gorjenii au mai reușit doar să se apropie până la 4 puncte pe parcursul primului sfert, chiar la 3 în cel secund. Până la pauza mare însă mureșenii s-au desprins până la aproape 20 de puncte și au mai adăugat după pauză constant alte puncte. Cu 73-50 la ultima pauză nu se mai punea problema învingătoarei, astfel încât în ultimul act gazdele au depus practic armele. Astfel, în ultimele aproape 6 minute gorjenii au reușit contraperformanța de a nu mai înscrie niciun coș, CSM reușind să mai adauge alte 14 puncte la avantajul deja confortabil și să rămână singura echipă neînvinsă în această ediție. Martinic a fost din nou cel mai bun marcator, cu 32 puncte, cu 5 aruncări de 3, 7 recuperări și 6 pase decisive. Au mai punctat: Sánta Szabolcs 24, Vladislav Șolopa 16, Engi Dávid Rosenfeld 12 (4×3), Alin Borșa (1), Ernests Kalve și Domonique Crawford (1), câte 5, Dragoș Onea 1 punct. Au mai jucat Kilyén Örs, Bölöni Tamás și Daniel Ștețca.

De la gazde Patrick Allen a înscris 20 puncte, iar Adrian Roșu 17 (3×3).