Poloiștii, fără replică în fața multiplei campioane Sport
  • 98 Vizualizări

Poloiștii, fără replică în fața multiplei campioane

Echipa de polo masculin CSM Târgu-Mureș a cedat la scor ambele partide susținute în bazinul campioanei CSM Digi Oradea în cadrul dublei din etapa a VI-a a Superligii. Mureșenii au cedat ambele meciuri cu câte 20 de goluri primite, reușind să înscrie de cinci ori în primul joc și de patru ori în al doilea. Fără pretenții în anul de debut, cu un lot în care capitolul omogenitate este departe de a fi rezolvat, formația antrenorului Edward Andrei a fost net depășită de cea care domină de mulți ani campionatul intern. Desfășurarea celor două partide a avut practic aproape același „tipar”, cu câte o primă repriză încheiată 5-2 în favoarea bihorenilor, o a doua în care aceștia s-au desprins și alte două jucate la pas, cu câte un gol înscris de mureșenii în reprizele următoare în prima întâlnire și niciunul în cele din a doua. Scorul pe reprize în cele două partide a fost 5-2, 6-1, 4-1, 5-1 și prima, 5-2, 9-2, 2-0, 4-0 în a doua.

Miza rămâne locul 5

Campionatul este dealtfel unul „rupt”, cu un cvartet fruntaș și un altul al codașelor, între acestea fiind situată formația mureșeană, la distanță de ambele grupuri. Grupul fruntașelor este alcătuit din CSM Digi Oradea, CSA Steaua București, Corona Sportul Studențesc Brașov și Dinamo București, iar în cel al codașelor se află Rapid București, Crișul Oradea, Amefa Arad și Politehnica Cluj. Primele două din grupul fruntașelor sunt neînvinse înaintea jocului direct, iar următoarele două, care și-au disputat medalia de bronz și ediția trecută, le urmează în clasament. Mureșenii se află cu cele 6 victorii și tot atâtea înfrângeri pe locul 5, la 6 puncte în urma celei de-a patra clasate, dar cu două partide mai mult disputate și cu 12 mai multe decât următoarea clasată, Rapid. Aceasta din urmă are de asemenea mai puține jocuri disputate, în fiecare etapă una dintre echipe având liber. Formația mureșeană are șansa de a-și menține locul de la mijlocul clasamentului cel mai probabil în urma duelurilor directe cu Rapid, care a suferit până în prezent doar o înfrângere mai mult. Mureșenii urmeză să stea în etapa viitoare, după care vor4 susține două duble în bazinul propriu, dar cu nivel complet diferit din punct de vedere al dificultății. În primul weekend de după 1 decembrie vor întâlni Steaua, misiune imposibilă, după care, la mijlocul lunii decembrie primesc vizita celor de la Rapid, duelul practic decisiv pentru locul 5.