Fără surprize în Cupa României la polo Sport
  • 121 Vizualizări

Fără surprize în Cupa României la polo

Cum era de așteptat, favoritele s-au impus în jocurile din cadrul „sferturilor” Cupei României la polo masculin. Cele patru partide disputate joi în bazinul din cadrul complexului sportiv Steaua din București s-au încheiat cu victoria primelor patru clasate în Superligă. Un scor relativ „strâns” s-a înregistrat în partida susținută de către CSM Târgu-Mureș, ocupanta locului 6 în campionat, care a cedat cu 2-14 au în fața liderului Steaua, participantă în Liga Campionilor și deținătoarea trofeului. Ambele goluri ale mureșenilor au fost înscrise în repriza a treia, câștigată de Steaua cu 5-2, după 3 și 2 goluri înscrise în primele două reprize și 4 în ultima. În celelalte trei partide CSM Oradea a surclasat Politehnica Cluj, scor 23-1, Corona Sportul Studențesc Brașov a trecut de Amefa Arad cu 18-2, iar Rapid a fost învinsă de Dinamo cu 13-3.

În al doilea meci, mureșenii urmează să întâlnească vineri după masă Rapid, în semifinalele pentru locurile 5-8, iar învingătoarea și învinsa se vor lupta sâmbătă pentru locurile 5-6, respectiv 7-8, cu învingătoarea și învinsa din duelul dintre echipele din Cluj și Arad.