Ungvári Evelyn, aproape de o medalie la Cupa României Sport
  • 157 Vizualizări

Ungvári Evelyn, aproape de o medalie la Cupa României

În prima zi a ediției 2018 în întrecerile Cupei României la tenis de masă la juniori II care se dispută la Buzău, jucătoarele mureșene au obținut rezultate care dădeau speranțe pentru fazele superioare ale competiției. În prima zi s-a disputat faza grupelor. În proba fetelor, unde au luat startul 61 de concurente, au evoluat patru din cele cinci jucătoare mureșene, iar trei s-au clasat pe primul loc în grupă, obținând calificarea în faza eliminatorie, unde au ajuns primele două clasate din fiecare din cele 12 grupe. Singura eliminată a fost jucătoarea Clubului Sportiv Școlar Târgu-Mureș Magyari Renata, care a obținut o singură victorie în cele patru partide din grupa preliminară. Colegele sale de club Adorjáni Csilla și Cezara Boeriu și-au câștigat grupele cu victorii pe linie. Prima a avut doar trei adversare în grupă, a câștigat de două ori cu 3-2 și o partidă cu 3-1, dar Cezara a cedat un singur set în cele trei jocuri. Tot un singur set a pierdut și ludușeanca Andreea Teglaș, dar într-o grupă de cinci. Calificată direct în faza eliminatorie, pe tabloul de 32 a fost Ungvári Evelyn de la CSȘ, cea mai bine clasată la această categorie, campioana la junioare III, abia trecută la categoria junioarelor II.

În ziua a doua a întrecerilor cadetelor, ea a ratat de puțin calificarea în semifinale, care asigura deja o medalie și a încheiat întrecerea pe locul V. Celelalte trei mureșene au trecut doar de prima fază eliminatorie și au încheiat întrecerea pe locurile IX-XVI. Vineri după masă și sâmbătă se dispută întrecerile la categoria juniori I, unde vor lua startul și cele cinci jucătoare mureșene.