Home / Sport / Calificarea a fost aproape, dar ratată

Calificarea a fost aproape, dar ratată

futsalCampioana României la futsal, City’us Târgu-Mureș a ratat calificarea în UEFA Futsal Cup Elite Round din cadrul competiției continentale a campionilor. Mureșenii au ocupat locul 3 în grupa 3, dar au avut șansa de a obține calificarea în ultima partidă a grupei disputată de miercuri până sâmbătă în Sala Sporturilor din Târgu-Mureș.

Calificare ratată pe „mâna” lor
În primul meci al ultimei etape, Pescara și-a onorat postura de favorită și a învins cu 11-0 formația din Hamburg. Astfel, erau eliminate orice alte calcule în privința ocupantei primului loc și City’us, avea prima șansă de calificare cu Lokomotiv Kharkov. Atât din postura de gazdă, cât și din perspectiva unui rezultat de egalitate, care i-ar fi avantajat la golaveraj. Jocul a început cum nu se poate mai bine pentru mureșeni, care au deschis scorul în secunda 14, prin Stoica. La finalul minutului 4 însă, ucrainienii reușesc egalarea prin Fedorchenko, la un șut deviat, pe care Carlao l-a scăpat în poartă. Mureșenii au câteva șanse mari de a reveni în avantaj, dar toate irosite. După o acțiune rapidă, șutul lui Aguiar este respins, Ruxandari șutează în bară, apoi în portar. La poarta gazdelor, după ce Carlao salvează o situație critică, este surprins în minutul 11 de șutul de la 9 metri expediat de Rogachov. După nici două minute, Sorokin dublează avantajul ucrainienilor, la un șut respins în prima fază de Carlao. Până în ultimul minut, de consemnat a fost doar dârzenia. În acel minut, când mai erau 19 secunde, mureșenii au reclamat un henț în semicerc, portarul celor de la Lokomotiv l-a bruscat pe căpitanul Cosmin Gherman. Acesta a ripostat, dar i-a pus mâna pe față acestuia și a văzut cartonașul roșu.
Speranțe risipite de lipsa soluțiilor
În repriza secundă, după ce City’us a trecut de perioada în inferioritate numerică și la trei minute scurse, ucrainienii aveau deja trei faulturi comise. Mureșenii au presat și, după ce au fost salvați de bară la un contraatac, Paulinho a redus diferența în minutul 26. Egalarea însemna calificarea, astfel că mureșenii s-au aruncat în atac. După două minute, o altă contră a fost valorificată de același Sorokin, care a avut șansă la ieșirea lui Carlao. Din contră, mingea i-a revenit și a acesta intrat cu ea în poartă. Antrenorul Kacso Endre îl introduce pe Stoica pentru faza de atac în locul portarului din minutul 33, dar Sorotkin reușește pe contraatac tripla când mai erau cinci minute de joc și duce scorul la 5-2. City’us atacă și cu portarul Carlao, dar nu reușește decât să reducă diferența în ultimul minut, cu un gol înscris cu șansă de Ribeiro.