City’us zdrobește campioana Germaniei și are șansa calificării Sport
  • 107 Vizualizări

City’us zdrobește campioana Germaniei și are șansa calificării

futsalStart cu stângul pentru campionii României
În primul meci din grupa a 3-a de calificare din UEFA Futsal Cup, Main Round, City’us Târgu-Mureș a pierdut cu scorul de 3-8 (0-3) partida cu formația Pescara Calcio A5, campioanei Italiei. Meciul a fost dominat în primele minute de către italieni, care i-a ținut pe campionii României în propria jumătate, dar fără a-și crea vreo ocazie importantă la poarta lui Carlao. Îngrijorător era faptul că City’us avea deja din primul minut două faulturi comise și la intrarea în minutul 3 l-au făcut pe al treilea. Deschiderea scorului a venit în minutul 5, dar în urma unui autogol înscris de Răducu. Jucătorul mureșenilor a trimis mingea spre portarul ieșit din poartă și acesta a ajuns la minge, dar n-a putut împiedica golul. Italienii s-au desprins la două goluri pe contraatac, în minutul 8, prin golul lui Grello, care în urmă cu un minut deviase cu călcâiul o minge care a lovit bara. Antrenorul Kacso Endre a schimbat linia, după care a încercat mai multe formule de echipă. Mureșenii au echilibrat jocul, dar la cabine au intrat cu un handicap de 3 goluri, după ce Rescia a înscris în penultimul minut al primei părți.

Repriză cu garda jos
În repriza secundă City’us a forțat din primul minut, cu Cosmin Gherman introdus pentru faza de atac în locul lui Carlao. În al patrulea minut al reprizei, la un corner de pe dreapta, Mauro Canal a dus scorul la 4-0, fiind nemarcat în fața porții. După nici un minut, Paulo Ferreira readuce speranțele în tabăra mureșeană, cu un șut puternic sub transversală din afara careului. Speranțele se năruiau după un alt minut, când același Canal a refăcut diferența de 4 goluri. Mureșenii au replicat din nou în minutul 29, când Csoma Alpar a punctat din apropierea porții, la o fază de atac prelungită, iar după un minut tot el a expediat în bară de lângă poartă.
Din acest moment, italienii au demonstrat cum se joacă în atac cu cinci jucători, înlocuind și ei portarul Capuozzo cu Cuzzollino, mai degrabă pentru a testa formula. Acesta a și înscris pentru 7-2 în minutul 33, după ce Leggiero refăcuse încă o dată diferența de patru goluri în urmă cu două minute, la un contraatac la care mureșenii n-au reușit să se replieze. City’us a riscat totul, și-a creat câteva situații bune pentru a reduce diferența, dar în minutul 34 au mai fost taxați o dată prin același Grello, care a înscris în poarta goală, ducând scorul la 8-2 pentru campionii Italiei. Ultimul gol al meciului a fost înscris de același Paulo Ferreira în minutul 35. Până la final a fost doar o dominare a mureșenilor, cu încercări eșuate a oaspeților de a nimeri poarta goală. A fost o victorie a echipei mai bine conectate la meci, care a știut să speculeze fiecare slăbiciune manifestată de mureșeni. În ciuda înfrângerii, șansele de calificare pentru City’us au rămas, mureșenii având nevoie de două victorii în ultimele meciuri și de o victorie sau un rezultat de egalitate a Pescarei, în fața celor de la Kharkov.
City’us: Carlao- Gherman, Fabio Aguiar, Mario Duque și Paulo Ferreira, în echipa de start, Răducu, Mimi Stoica, Paulinho, Csoma, Cesar Ribeiro și Ruxandari. Nu au jucat Nicușan, Țipău și portarul Cătinean.
Pescara: Capuozzo- Caputo, Da Silva, Canal, Calderolli, în prma linie, Ercolessi, Leggiero, Salas, Rescia, Grello, Cuzzolino, Nicolodi.
În prima partidă a primei etape, Lokomotiv Kharkov a învins pe Hamburg Panthers cu 7-1.
„Am avut în față o echipă care a dovedit că nu întâmplător este campioana Europei, cu mulți internaționali. Echipa mea nu a făcut un meci slab, dar am comis greșeli mari în apărare, care ne-au costat mult. În repriza a doua am riscat totul, la 3-0 nu mai aveam nimic de pierdut. Ne-am creat multe situații de gol, am și reușit să înscriem, dar din păcate am fost din nou suprinși în câteva faze. Nu este totul pierdut, mai avem două meciuri în care putem obține victoria și calificarea. Sunt mulțumit de prestația băieților, au dat tot ce au putut, dar astăzi nu s-a putut mai mult”, a decalarat la finalul partidei antrenorul Kacso Endre.

DSC_0637Final entuziasmant al campionilor
În etapa a doua, italienii de la Pescara și-au asigurat calificarea, învingând formația ucraineană cu 5-1. Al doilea meci era decisiv pentru mureșeni. Echipa învinsă era practic eliminată. Învinsă categoric cu 7-1 de echipa din Ucraina, „Panterele” din Hamburg au opus o dârză rezistență o întreagă repriză. Deși au dominat marea majoritate a timpului, mureșenii nu au reușit să învingă o apărare foarte mobilă decât în ultimul minut al primei reprize, gol reușit de Paulinho. La reluare, echipa germană a mai rezistat aproape cinci minute, în care au reușit chiar câteva atacuri periculoase la poarta lui Carlao. Echilibrul s-a rupt la dubla lui Ruxandari, reușită în mai puțin de un minut. Au urmat alte două goluri în minutele 26 și 28, reușite de Csoma Alpar și Țipău și mureșenii sperau la ocuparea locului secund. Nemaiavând ce pierde, oaspeții au scos portarul. Același lucru l-a făcut și antrenorul mureșenilor, încercând înscrierea celor două goluri care să le ofere șansa calificării în cazul unei remize în partida de sâmbătă cu Lokomotiv Kharkov. Germanii au redus scorul în minutul 31 prin Winkel, dar campionii României au fost de neoprit în ultimele minute. Paulo Ferreira a făcut 6-1 în minutul 34, Csoma a reușit și el dubla în minutul 36, după care Fábio Aguiar (min. 38) și Cesar Ribeiro (min. 39) au stabilit scorul final la 9-1, după o partidă cu o repriză secundă de excepție. În al doilea joc al etapei de sâmbătă, de la ora 19.30, City’us poate obține calificarea în cazul unei remize cu ucrainienii.
City’us: Carlao- Gherman, Fabio Aguiar, Mimi Stoica și Paulo Ferreira, în echipa de start, Mario Duque, Răducu, Paulinho, Csoma, Cesar Ribeiro, Țipău și Ruxandari.
Panthers: Ceylani- Winkel, Schröder, Meyer, Ulusoy în prima garnitură, Cetinkaya, Khalili, Örün, Zankl, Matern, Mokaddem, Mazhoud