Home / CSU Medicina CSŞ / CSU Medicina învinge Dinamo și pregătește finala cu campioana

CSU Medicina învinge Dinamo și pregătește finala cu campioana

DSC_0617Ediția a X-a a turneului Cupa Ardealul la volei feminin, jubiliară, a debutat fericit pentru echipa organizatoare, CSU Medicina CSȘ Târgu-Mureș, care a învins cu scorul de 3-1 formația Dinamo București, într-o partidă care poate constitui o revanșă, dar o slabă consolare după ce mureșencele au cedat în fața dinamovistelor disputa pentru un loc în Eurochallenge. În primul joc al turneului disputat în sala „Anton Pongracz” din cadrul complexului UMF din Târgu-Mureș, campioana ultimei ediții a campionatului, Volei Alba Blaj s-a impus cu 3-0 în fața celor de la VC Unic Piatra Neamț, într-o partidă în care nemțencele, deși nu au câștigat niciun set, au cedat la mare luptă întâlnirea.
Fluctuații cu final fericit
În meciul dintre mreșence și echipa bucureșteană, ambele formații au prezentat loturi total diferite față de ediția trecută a campionatului, cu mai multe dintre junioarele care fac parte din lot, scopul fiecărei echipe la un asemenea turneu amical fiind dealtfel cel de a da șansa jucătoarelor tinere să confirme. Primul set a fost dominat de oaspete, care au condus aproape în permanență. „Medicinistele” au avut un final mai bun și au trecut în avantaj spre finalul setului, dar le-a lipsit luciditatea de la „sosire”. După ce au avut două șanse de a câștiga setul, de la 24-22 au cedat patru puncte consecutiv și setul cu 24-26. Actul secund a fost deosebit de echilibrat, în care ambele formații s-au aflat cu schimbul la conducere. Părea un deja-vu la 24-22, dar mureșencele au valorificat prima minge de set și au egalat scorul. Setul 3 a fost echilibrat doar până la jumătatea sa, după care Medicina n-a mai greșit și s-a desprins treptat, câștigând cu un aparent sever 25-15. Debutul setului patru dădea impresia că se va ajunge în decisiv. După 1-5, mureșencele au egalat la 6, au avut avantaj de două puncte la primul timp de odihnă. Fluctuațiile au continuat, dar la al doilea time-out tehnic „medicinistele” conduceau cu 16-13. Scăderea dinspre final nu a mai avut loc și echipa antrenorilor Atanas Petrov și Ciprian Dîrnescu a încheiat setul cu 25-20 și urma disputa cu echipa nemțeană, pentru o probabilă finală a turneului cu Volei Alba Blaj, pe care n-a mai reușit s-o învingă de trei ani. Partida va avea loc duminică, de la ora 12.00, după partida dintre Dinamo și Unic.
Mai întâi, vineri au loc meciurile celei de-a doua zile, Dinamo-Volei Alba (ora 17.00), urmat de CSU Medicina-Unic.
În meciul cu Dinamo, echipa mureșeană a folosit și CSU Medicina a evoluat cu formația: Sofia Medić, Roxana Iancu, Andreea Petra, Olivera Medić, Samara Franchin, Andreea Ispas și Laura Molnar-libero, Eliza Varga, Lovasz Andrea, Buterez, Boglarka Pețan, Carmen Arniceru, Alexandra Babaș.