Eliminate din Cupă, dar cu fruntea sus Sport
  • 93 Vizualizări

Eliminate din Cupă, dar cu fruntea sus

Echipa feminină de handbal SC Mureşul Târgu-Mureş a pierdut partida disputată miercuri seara la Târgovişte în „sferturile” Cupei României la aruncările de la 7 metri, 34-37 în faţa echipei din Liga Naţională, CSM Ploieşti. Mureşencele au jucat cu multă ambiţie şi au dominat prima repriză, la finalul căreia au condus cu 17-14. Echipa din liga superioară a reuşit egalarea abia în minutul 50, după care au preluat conducerea. Mureşul a rezistat în finalul partidei şi a egalat în ultimul minut, iar rezultatul după 60 de minute era egal, 30-30. Pentru departajare s-a trecut direct la aruncări de la 7 metri. A fost nevoie de două serii pentru calificare, deoarece după prima serie ambele echipe au ratat câte două aruncări. După a doua serie, echipa mai experimentată a obţinut calificarea, după un joc în care mureşencele nu au fost cu numic mai prejos, dar au plătit tribut lipsei de experienţă a ultimelor executante şi a ratat întâlnirea cu una dintre cele mai în formă echipe ale momentului. În cazul calificării, Mureşul urma să întâlnească CSM Bucureşti, care a eliminat în prima fază a competiţiei ocupanta locului secund în Liga Naţională, Corona  Braşov.

Test util şi concentrarea spre finalul de sezon

Deşi eliminată, echipa mureşeană a părăsit competiţia cu fruntea sus, dovedind că poziţia lor de principală candidată la promovare din seria B nu este întâmplătoare. „Puteam câştiga partida dacă aveam mai multă luciditate în repriza a doua. Sunt mulţumit de felul în care au luptat fetele, de dăruirea lor şi putem aborda ultimele trei etape ale campionatului cu optimism. Va fi necesar să ne păstrăm concentrarea, deoarece niciunul din cele trei meciuri nu va fi uşor”, a declarat antrenorul Bukaresti Jozsef. Mureşencele pot trece pe prima poziţie în etapa viitoare, în 3 mai, când vor întâlni pe teren propriu CSM Bistriţa, iar prima clasată, CSM Slatina, aflată la două puncte în faţa lor va sta. SC Mureşul va mai avea de susţinut partidele de la Naţional Râmnicu Vâlcea, în 10 mai şi pe teren propriu în ultima etapă, în 17 mai, cu SCM U Piteşti.

În partida din Cupă, în cele 60 de minute, cele 30 de goluri le-au înscris: Biţiş 10, Moloci 9, Cioban 4, Serediuc 3, Bodor 2, Nagy B şi Avădanei câte 1 gol.