Roger Federer, învins de Rafael Nadal Externe
  • 181 Vizualizări

Roger Federer, învins de Rafael Nadal

Spaniolul Rafael Nadal s-a calificat în finala de la Australian Open după ce l-a învins pe trei seturi pe Roger Federer, unul dintre rivalii săi tradiţionali. Rafael Nadal s-a impus în disputa cu Roger Federer şi s-a calificat în finala primului Grand Slam al anului, pe care o va disputa contra unui alt elveţian, Stanislas Wawrinka. Potrivit adevarul.ro, spaniolul a câştigat primul set la tiebreak, apoi  i-a luat un break lui Federer. În setul al treilea, elveţianul a avut un moment de tresărire, revenind de la 0-2, însă a cedat în cele din urmă. Scor final 7-6, 6-3, 6-3 în favoarea numărului 1 mondial. Nadal îl conduce acum pe Federer cu 23-10 la întâlnirile directe.  Pentru Nadal va fi a 19-a finală de Grand Slam a carierei. Până acum, a câştigat 13 şi a pierdut 5. La Australian Open, palmaresul finalelor este egal: Rafa a pierdut în 2012 în faţa lui Djokovici şi a câştigat în 2009 cu Federer.  Finala dintre Nadal şi Wawrinka va avea loc duminică, de la ora 10.30, în direct la Eurosport. Dacă îl învinge pe elveţian, Rafael Nadal îl va egala pe Pete Sampras la numărul de trofee de Grand Slam câştigate. Până acum, jucătorul născut în Insulele Baleare are un scor net favorabil în meciurile cu Stanislas Wawrinka: 12-0! Înaintea partidei Nadal – Wawrinka, de la ora 08.00, Horia Tecău va disputa finala de la dublu mixt.
Sursa foto: Adevarul.ro