Egalul miraculos Sport
  • admin
  • 36 Vizualizări

Egalul miraculos

1018_Egalul.gifDupă o serie de patru victorii consecutive, ASA a încetinit puţin ritmul la Sfântu Gheorghe. Târgumureşenii au ştiut că vor avea un meci greu şi aşa s-a şi întâmplat. După etapa de vineri, Forex Braşov a urcat pe primul loc, însă peste două săptămâni liderul vine la Târgu Mureş, pentru un meci care poate fi decisiv. Pe măsură ce ne apropiem de finalul campionatului, calculele care vizează promovarea şi retrogradarea sunt tot mai multe. Etapa de vineri a schimbat puţin datele problemei, în ceea ce priveşte prima clasată. ASA a fost nevoită să-i cedeze poziţia de lider formaţiei braşovene, după ce nu a putut obţine decât un egal la Sfântu Gheorghe. Având în vedere evoluţia scorului, acest egal poate fi considerat totuşi multumitor pentru gruparea mureşeană. La pauză gazdele conduceau cu 3-1, după ce ASA a făcut o primă repriză modestă. Se părea că mureşenii nu vor aduce nici un punct de la Sfântu Gheorghe, dar situaţia s-a schimbat radical în repriza a doua. Târnăveanu a marcat în minutul 67 şi a apropiat echipa militară la un punct, iar apoi, în minutul 89, Porav a înscris golul de 3-3. Un egal obţinut după 3-1 la pauză şi cu un gol în penultimul minut de joc are valoare mai mare decât un punct. Cel puţin din punct de vedere al moralului. Interesant, Forex Braşov, contracandidata mureşenilor la promovare, a câştigat la Predeal, cu un gol marcat în minutul 92. Astfel, braşovenii au urcat pe primul loc, însă peste două etape vor veni la Târgu Mureş. Atunci se pot limpezi, în mare parte, lucrurile.

Surpriza Avântul

Un rezultat surprinzător a fost înregistrat pe terenul echipei Gaz Metan, unde Avântul Reghin a reuşit să ia 3 puncte şi să trimită echipa gazdă
într-un final de campionat cu emoţii.
A fost un meci curat, în care ambele echipe au pus la bătaie multă voinţă şi dârzenie. Gaz Metan a ratat câteva ocazii importante în debut de meci, în timp ce Avântul a taxat cu golul lui Dulca (min. 8), unicul gol al partidei, o eroare a defensivei târgumureşene.
În minutul 25 s-a petrecut o fază extrem de importantă. Portarul oaspeţilor, Farkas, a ieşit şi a blocat cu mâna o minge trimisă spre buturile reghinene, undeva la 22 de metri. Centralul Laurenţiu Ionaşcu i-a acordat doar cartonaş galben lui Farkas, deşi era mai firesc un cartonaş roşu. Gazdele au protestat îndelung, dar portarul oaspeţilor a rămas doar cu galben. Reghinenii au fost ocrotiţi de zeiţa Fortuna şi în minutul 70, când unul dintre fundaşi a scos mingea de pe linia porţii. Rezultatul
(0-1) a dus formaţia Gaz Metan la -3 în clasamentul adevărului, aşa că ultimele etape nu vor fi deloc liniştite pentru echipa lui Florea Ispir.
Greu va fi în final de sezon şi pentru Unirea Ungheni, care stă şi mai rău: -6 la adevăr. Din fericire pentru formaţia mureşeană, meciul de vineri, cu Chimica, a trecut cu bine. Nu la fel s-a întâmplat cu Mobila Sovata, învinsă fără drept de apel la Braşov, de Tractorul.